Gdzie szukać ofert pracy dla studentów?

Gdzie szukać ofert pracy dla studentów?

Niestety, minęły już czasy, kiedy studia dawały gwarancję dobrej pracy, a absolwent wyższej uczelni nie musiał nawet specjalnie o nią zabiegać. Obecnie studenci są w o wiele bardziej skomplikowanej sytuacji nie tylko pod względem realizacji satysfakcjonującej kariery zawodowej.

Tradycyjnie osoby szukające pracy wertują internetowe serwisy, przeglądają gazetowe rubryki z ogłoszeniami, szukają ofert w urzędach pracy. Na organizowanych co pewien czas targach można zapoznać się bezpośrednio z określonym pracodawcą i nawiązać kontakty biznesowe. Jednak w pierwszej kolejności warto korzystać z usług funkcjonujących na uczelniach: biur promocji zawodowej czy biur karier, których zadaniem jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów z pracodawcami i gromadzenie bieżących informacji o ofertach pracy, stażach, szkoleniach oraz targach pracy. Te wyspecjalizowane komórki, jakimi są uczelniane biura karier, dysponują również zawodowymi doradcami, którzy pomagają w przygotowaniu dokumentów dla pracodawcy czy rozmowy kwalifikacyjnej.

Obszarem, który stwarza duże możliwości, jest oczywiście sieć. Jeżeli jednak decydujemy się koncentrować tutaj swoje poszukiwania, należy robić to metodycznie. Po pierwsze, warto stworzyć własną bazę portali, które będziemy systematycznie odwiedzać, pamiętając przy tym o stronach lokalnych i branżowych. Po drugie, większość dużych firm ma specjalne zakładki poświęcone możliwości pracy – warto więc do nich zaglądać. Po trzecie, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z profesjonalnych serwisów społecznościowych, przede wszystkim w celu nawiązania kontaktów zawodowych i obserwowania na bieżąco sytuacji na rynku pracy.

Komentarze