Internetowa pomoc naukowa

Internetowa pomoc naukowa

Obecnie wiedza jest ogólnodostępna, czyli dostępna dla każdego. Sprzyja temu rozwój nowych technologii, w tym również Internetu. W sieci nie brakuje portali edukacyjnych i naukowych, które przegląda wiele osób w poszukiwaniu informacji. Dlatego są jednym ze sposobów zdobywania wiedzy.

Portal edukacyjny

Portale edukacyjne służą nie tylko uczniom i studentom. Codziennie korzystają z nich osoby w każdym wieku, które szukają informacji na konkretny temat. Żyjemy bowiem w czasach, w których wiedzę znajdziemy nie tylko w książkach i w czasopismach drukowanych, ale także w Internecie. Portal edukacyjny stał się dodatkowym źródłem informacji, ale warto do niego podchodzić z dystansem, ponieważ w Internecie wiele informacji może być nieprawdziwych. Jeśli strona jest prowadzona przez wykwalifikowane osoby z niezbędnym tytułem naukowym, możemy mieć większą pewność, że zamieszczone artykuły są autentyczne i zgodne z prawdą. Warto weryfikować informacje internetowe, jeśli mają niewiadome pochodzenie.

Dla niektórych źródłem informacji mogą być również portale społecznościowe, dostarczające wiedzę branżową i marketingową. Fanpange firmy to wtedy sposób na dostarczenie wiedzy o nowościach i oferowanych produktach – ich działaniu i zastosowaniu. To ma służyć celom promocyjnym i propagowaniu nowych rozwiązań branżowych.

Internet dla nauki

Na portalach mogą się też pojawić publikacje naukowe, czyli artykuły lub fragmenty książek o charakterze naukowym. Opisują one badania naukowe i wynikające z nich wnioski, dlatego mogą stać się ważnym źródłem informacji dla kolejnych badaczy. Bowiem o znaczeniu danej publikacji decyduje ilość cytowań, czyli ile razy inny autor wykorzystał wiedzę z artykułu w swojej publikacji. Tworzenie publikacji naukowych i ich udostępnianie pomaga wypromować daną dziedzinę naukową i ją rozwijać. Sposobem na szybkie tworzenie publikacji gotowej do druku jest portal GeoWortal, który dodatkowo oferuje możliwość przygotowania portfolio, a dzięki temu wpisuje się w działalność edukacyjną i naukową.

Komentarze