Jak przygotować wystąpienie na konferencję naukową?

Jak przygotować wystąpienie na konferencję naukową?

Planujesz wziąć udział w konferencji naukowej? Dołóż wszelkich starań, aby Twoje wystąpienie było skrupulatnie przygotowane. Nie tylko pod względem merytorycznym.

Na konferencji naukowej dzielisz się wynikami swoich badań i analiz w gronie naukowców specjalizujących się w wybranej dziedzinie. Twoje wystąpienie nie przejdzie bez echa, bo po każdym referacie odbywa się dyskusja. Poza tym uczestnictwo w takim wydarzeniu to forma zaszczytu, szczególnie dla studenta, który stawia pierwsze kroki w karierze naukowej. Wypada więc dobrze przygotować się na tę okoliczność.

Załóżmy, że Twoje zgłoszenie na konferencję zostało przyjęte, a komisja zaakceptowała abstrakt, czyli streszczenie komunikatu, który opracowałeś. Znasz już datę, godzinę, miejsce i program konferencji, pozostało więc tylko odpowiednio przemyśleć swoje wystąpienie.

Pamiętaj, że Twój czas referowania, jak czas każdego uczestnika, jest ograniczony zwykle do 25-30 minut. Nad przebiegiem konferencji czuwa jej moderator, który może przerwać Twój wywód, jeśli przekroczysz określony czas. Co to oznacza w praktyce? Że lepiej przećwiczyć kilkakrotnie swoje wystąpienie i upewnić się, że nie będziemy mówić za długo, a przy tym w wypowiedzi zawrzemy wszystko, co najważniejsze.

Aby sobie to ułatwić, przygotuj scenariusz wypowiedzi. Notatki będziesz mieć przy sobie i powinieneś się nimi wspierać. Dokładna rozpiska pozwoli Ci trzymać się ustalonej kolejności poruszanych wątków.

Opracuj wystąpienie tak, aby zostało Ci kilka minut w zanadrzu na nieprzewidzianą sytuację.

Im krótsze planujesz wystąpienie, tym więcej razy przećwicz je, aby udało Ci się zapamiętać konkrety.

Możesz zorganizować prezentację próbną przed rodziną lub przyjaciółmi. Dzięki temu dowiesz się, czy odbiorcy zapamiętają konkretne elementy Twojego przekazu. A może jest ono kompletnie niezrozumiałe? Może za bardzo gestykulujesz? Wystąp przed nimi w stroju, w którym będziesz na konferencji.

Jeśli przygotowujesz prezentację multimedialną, upewnij się, że jest ona tłem wypowiedzi, a nie jej powielaniem.

Przybądź na miejsce wystarczająco wcześnie i sprawdź, czy sala konferencyjna wyposażona jest we wszystkie sprzęty, jakich potrzebujesz do uruchomienia prezentacji. Na wszelki wypadek miej ze sobą plik ze slajdami na dodatkowym nośniku, w kilku rozszerzeniach, oraz wyślij go na swoją skrzynkę mailową. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś ulegnie awarii lub nie będzie spełniało określonych parametrów technicznych.

 

Elżbieta Gwóźdź

Komentarze