Jak uczyć się szybciej i skuteczniej?

Jak uczyć się szybciej i skuteczniej?

Nauka szybka i skuteczna, to nauka efektywna. A o efektach w postaci wysokiej oceny w indeksie, braku poprawek i pochwały wykładowcy marzy chyba każdy student. Jak je osiągnąć bezboleśnie i bez kombinowania?

Podczas studiów nie ma przelewek. Na maturze również nie było łatwo, ale częste zaliczenia, a przede wszystkim sesje egzaminacyjne, stanowią już inny kaliber w przyswajaniu wiedzy. Nawet, jeżeli dziedzina, którą studiujemy jest jednocześnie naszą wielką pasją, i tak każdy egzamin wymaga odpowiedniego przygotowania się, a co za tym idzie wysiłku intelektualnego. Naprawdę warto wiedzieć, jak przebrnąć przez naukę szybko i skutecznie.


Zacznij wcześniej

Nie można mylić szybkiego uczenia się z uczeniem się na ostatnią chwilę. Może się wydawać, że jednorazowe podejście do materiału ma większy sens niż rozkładanie go na kilka dni, a nawet tygodni, ale tak nie jest. Głównie dlatego, że mózg po kilku godzinach ciągłej nauki nie asymiluje już wiedzy, a my, zarywając noc, tylko tracimy. Lepiej rozbić materiał na kilka małych partii i przerobić je na przestrzeni kilku dni. Poza tym, na naukę nigdy nie starcza tyle czasu, ile na nią przeznaczyliśmy. Prawie zawsze coś nam wypadnie i odwlecze obowiązki studenckie. Warto być na to przygotowanym.


Często powtarzaj

Wpajano nam to już w podstawówce i nic w tej kwestii nie uległo przedawnieniu.


Bądź zorganizowany

Oprócz nauki masz na pewno mnóstwo innych obowiązków. Ułóż je hierarchicznie i poświęć na nie optymalną ilość czasu. Nie ociągaj się i nie pozwalaj, aby coś notorycznie odrywało Twoją uwagę.


Szukaj motywacji

Jeżeli kusi Cię, aby zamiast nauki zająć się czymś rozrywkowym, pomyśl nad konsekwencjami. Nie jest powiedziane od razu, że nie zdasz, ale pewnie nauczysz się mniej. Rozważ też korzyści, jakie przyniesie Ci powrót do książek. W bliższej perspektywie – wcześniej skończysz i będziesz mieć czas tylko dla siebie, w dalszej perspektywie – za świetne wyniki być może zdobędziesz stypendium naukowe.


Rób przerwy w nauce

Podczas nieprzerwanej nauki, trwającej, powiedzmy, godzinę, zapamiętujemy tylko początek i koniec, czyli to, co przyswoiliśmy w pierwszych i ostatnich 20 minutach. Środka nie pamiętamy. Dlatego rób pięciominutowe przerwy co pół godziny. W tym czasie wyjdź na świeże powietrze, porozmawiaj z kimś lub zwyczajnie połóż się i odpocznij.


Korzystaj z technik

Nieważne z jakich dokładnie – każdy ma swoją ulubioną. Mogą to być mnemotechniki, powtarzanie tekstu na głos, robienie streszczeń lub rysowanie infografik. Przetestuj różne i sprawdź, która najbardziej pomaga Ci w zapamiętywaniu.


Relaksuj się

Stres nie wpływa pozytywnie na proces asymilacji wiedzy. Postaraj się więc zrelaksować poprzez sport, medytację lub kąpiel. Przede wszystkim jednak wysypiaj się. Nawet kilka zarwanych długich nocy nie przyniesie takich rezultatów, jak parę godzin nauki rano, po wypoczynku. I pamiętaj, że wyjątkowo stresogenną sytuacją jest uczenie się na ostatnią chwilę.


Elżbieta Gwóźdź

Komentarze