Jak zaliczyć? Sposoby na sesję

Jak zaliczyć? Sposoby na sesję

Skoro mamy styczeń, to dla studentów zaczął się jeden z tych momentów w roku, gdy trwa prawdziwa walka o przetrwanie. A dokładniej – o zaliczenie. Sesji egzaminacyjnej nie da się uniknąć. Ale możesz się do niej dobrze przygotować. Zwłaszcza jeśli skorzystasz z przydatnych lifehacków.

Jaką więc strategię obrać, by wygrać, a nie stracić? Oto kilka tips & tricks, które mogą ułatwić Ci życie.

 

Systematyczna nauka to podstawa

Nie ma chyba studenta, który w liczbie postanowień noworocznych nie umieszcza systematycznej i regularnej nauki. Nie czarujmy się, choć uczenie się brzmi nudno, to ono jest sensem studiów. A jeśli będziesz regularnie chodzić na zajęcia, zrobisz samodzielnie notatki i zajrzysz do nich od czasu do czasu, przygotowanie się do egzaminu nie będzie już takim wyzwaniem, jak nauczenie się wszystkiego od początku.

 

Powtarzaj z głową

Egzaminy, choć budzą rozliczne obawy, najczęściej nie są nawet w połowie tak straszne, jak może Ci się wydawać. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia strategia powtórek. Nawet jeśli z tyłu głowy pali Ci się już czerwone światełko, informujące, że „wielki dzień” tuż, tuż – powtarzanie wszystkiego naraz, bez dobrego planu, wcale nie jest dobrym pomysłem. Zacznij więc od stworzenia sobie planu działania. Sprawdź wymagania i zagadnienia egzaminacyjne i pomyśl, jak najlepiej będzie się uczyć. Pomóc Ci mogą również różnego rodzaju kompendia i repetytoria.

 

Czytanie na ostatnią chwilę

Kompendia i repetytoria to jeden z najlepszych sposobów na szybkie powtórki przed sesją. Nie tylko dlatego, że zawierają wiedzę w pigułce. Także dlatego, że pozwalają spojrzeć na materiał egzaminacyjny z innej, szerszej perspektywy. Być może wykładowca wyrażał się na zajęciach w sposób niejasny, a zadana przez niego literatura przedmiotu okazała się zbyt trudna w przyswojeniu. W takich sytuacjach dobrze jest sięgnąć po uproszczoną wersję rzeczywistości. Repetytorium lub kompendium wiedzy da Ci pewnego rodzaju fundament – pozwoli się zorientować, co wiesz, a czego nie i… działać rozsądnie.

 

Nie panikuj!

Stres to najgorszy „przyjaciel”, jakiego możesz sobie wybrać na czas sesji egzaminacyjnej. Zamiast więc nakręcać spiralę nerwów, weź głęboki oddech i zacznij powtarzać materiał, korzystając z całej mocy materiałów, które na Ciebie czekają. Spokój i rozsądek to najlepsza droga do tego, byś semestr zamknął w terminie i z wysokimi ocenami w indeksie.

Komentarze