Języki programowania najczęściej wymagane przez pracodawców

Języki programowania najczęściej wymagane przez pracodawców

IT stanowi obecnie jeden z najbardziej stabilnych sektorów na rynku pracy. Branża ta charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem, stwarza możliwość na znalezienie stałego i stabilnego zatrudnienia oraz oferuje całkiem przyzwoite warunki pracy, w tym również wynagrodzenie.

Najbardziej cenną umiejętnością jest programowanie. Ofert pracy dla programistów naprawdę nie brakuje, a informatycy, których umiejętności, wiedza i doświadczenie stoją na wysokim poziomie, mogą w nich po prostu przebierać.

Jednak sprawa nie jest tak jednoznaczna. Istnieje wiele języków programowania, które różnią się między sobą metodami pracy oraz osiąganymi efektami. Jak w każdej dziedzinie, wszystkie języki mają swoje zalety, ale też i wady. Istnieją przedsiębiorstwa, które bazują jedynie na określonych językach programowania i przy szukaniu odpowiedniej kadry do działu IT narzucają środowisko pracy przyszłym programistom. Jakie języki programowania są najczęściej wymagane przez pracodawców?

Zestawienia i raporty dotyczące najbardziej pożądanych czy też najbardziej skutecznych języków programowania bywają różne. Różnice między nimi wynikają z odmiennych kryteriów branych pod uwagę przez osoby sporządzające te raporty. Stworzenie jednoznacznego raportu nie jest możliwe. Zestawienia takie dają nam jednak możliwość wyłowienia najbardziej popularnych trendów i zidentyfikowania najpopularniejszych języków programowania.

Analiza zestawień popularności języków programowania, których znajomości wymagają pracodawcy, pozwala stwierdzić, że bezsprzecznym liderem jest programowanie w języku Java. Ten język stał się prawie że wszechobecny i wszystko wskazuje na to, że długo swojej pozycji nie straci. Jego cechą charakterystyczną jest silny stopień typowania. Java jest językiem uniwersalnym: można na nim pracować zarówno w środowisku Windows, jak i Linux.

Kolejnym językiem niezwykle pożądanym przez polskich pracodawców jest PHP. Jego pozycja jest zbliżona do języka Java. Jest to jeden z pierwszych języków skryptowych, który zaczął być używany na masową skalę. Jego głównym zadaniem jest zwiększanie możliwości stron internetowych. Cechą charakterystyczną PHP jest uproszczona składnia, przekładająca się na możliwość bardziej swobodnego podejścia do zmiennych typów.

Javascript to kolejny język skryptowy, którego wymagają pracodawcy. Jego przeznaczeniem jest głównie zwiększanie stopnia atrakcyjności wyświetlania witryn, a także stworzenie możliwości ich interakcji z użytkownikiem.

Wciąż całkiem sporą popularnością cieszy się dość leciwy, bo opracowany w latach sześćdziesiątych, SQL. Stanowi on strukturalny język zapytań. Jest to jeden z łatwiejszych języków programowania. Wykorzystuje się go często ze względu na jego mobilność, która przejawia się głównie tym, że może on pracować na wielu różnych urządzeniach oraz systemach operacyjnych. Przy pracy nad grami komputerowymi wciąż pojawia się zapotrzebowanie na język C++, który stanowił bazę wyjściową do opracowania Javy. Rzadziej, ale również można natknąć się w ogłoszeniach o pracę na język Python. Jest wszechstronny i bardzo czytelny. Znajduje często zastosowanie w branżach technologicznych, np. jako język wyszukiwarek internetowych.

Podsumowując: w ogłoszeniach o pracę przewija się kilka najczęściej wymaganych języków, takich jak Java, PHP, Javascript. Dużym wzięciem, choć nieco mniejszym, cieszą się również SQL, C++ i Python.

Komentarze