Klasyka literatury, którą trzeba znać, będąc studentem

Klasyka literatury, którą trzeba znać, będąc studentem

Bycie studentem nobilituje. Jeśli chcemy być brani na poważnie, powinniśmy umieć wykazać się znajomością pewnych dziedzin, niezależnie od studiowanego kierunku. Jedną z nich jest literatura. Które książki i których pisarzy lepiej przeczytać niż później gęsto się tłumaczyć?

Nie każdy musi być molem książkowym, ale od czasu do czasu warto zrobić sobie przerwę na lekturę inną niż podręcznik naukowy. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy ewidentne zaległości w tym temacie! Nieznajomość jakiej literatury może nam zostać poczytana jako totalna ignorancja?

 

Lektury szkolne

My tu o studiach, a tymczasem wracamy do szkolnej ławki. Nie ma jednak rady. Lektury to lektury. Choć powszechnie wiadomo, o czym są „Romeo i Julia”, „Potop” czy „Ludzie bezdomni”, wypadałoby poznać ich fabułę nieco lepiej. Tym bardziej, że wiele pozycji, zwłaszcza z kanonu lektur szkoły średniej, zasługuje na coś więcej niż prześledzenie opracowania.

 

Literatura rodzima

Po zaległościach szkolnych, warto poświęcić uwagę współczesnym pisarzom rodzimym. Znajomość takich nazwisk jak Pilch, Tokarczuk, Szczygieł, Kapuściński czy Twardoch to absolutna podstawa. Poza tym warto śledzić najbardziej uznane dzieła literackie i sięgać po pozycje docenione za granicą oraz nagradzane.

 

Tyle książek, tak mało czasu

Chcąc poznać obowiązkowe pozycje literatury światowej, wystarczy w pierwszej lepszej księgarni internetowej kliknąć w dział o nazwie „mistrzowie literatury” lub „klasyka literatury”. Tam znajdziemy wszystko, co potrzebne do szczęścia oświeconemu studentowi.

 

Klasyka kryminału

Do czytania kryminałów nie trzeba zachęcać. Ten gatunek literacki ma ostatnio najwięcej fanów. Współczesne kryminały, w wielu przypadkach bardzo do siebie podobne i przewidywalne, są jednak pestką w porównaniu do klasyki literatury tego rodzaju. Kto więc uważa się za prawdziwego fana kryminałów, powinien sięgnąć co najmniej po sir Arthura Conan Doyla i Agathę Christie. Warto też zapoznać się z pierwszym w historii literatury detektywem – C. A. Dupinem, stworzonym przez Edgara Allana Poe.

 

Komentarze