Komputer dla studenta

Komputer dla studenta

Trudno wyobrazić sobie ambitnego studenta, który w dobie postępującej cyfryzacji źródeł naukowych nie posiada swojego komputera osobistego. Elektroniczne media stały się dzisiaj najważniejszym źródłem informacji. Znacznie ułatwiają one poszerzanie horyzontów w dowolnej dziedzinie naukowej.

O czym powinien pamiętać student, gdy czuje potrzebę wymiany komputera na nowy egzemplarz? Studenci muszą pozostać mobilni, ponieważ swoją wiedzę poszerzają w różnych miejscach – w salach wykładowych, bibliotekach, laboratoriach oraz akademikach. Dlatego w tym okresie życia niezbyt sensownym pomysłem będzie zakup komputera stacjonarnego. Dla studenta jedynym odpowiednim rozwiązaniem technicznym wydaje się laptop. Można go używać w trakcie zajęć, pracować z nim w bibliotece, a po zakończeniu semestru zabrać go do domu rodzinnego, aby w spokoju przygotować się do nadchodzących egzaminów lub obrony pracy dyplomowej. Laptop pozwala również dużo swobodniej kontaktować się ze studentami i pracownikami naukowymi, którzy działają na zagranicznych uczelniach. Z takiego komputera można korzystać w podróży, a studenci należą obecnie do grup społecznych, które najczęściej przemieszczają się na duże odległości.

Na co zwrócić uwagę przy konfiguracji komputera dla studenta? Studentom raczej nie są potrzebne laptopy wyposażone w kosztowne karty graficzne. Potrzebne są one wyłącznie do pracy z zaawansowanymi programami graficznymi lub do gier. Karta graficzna ze średniej póki w zupełności wystarczy, aby spełnić wymagania większości studentów. Aby obróbka dużych dokumentów i publikacji nie napotykała żadnych trudności technicznych, komputer musi mieć pamięć operacyjną o niemałej pojemności. Reguła ta dotyczy wszystkich studentów, bez względu na wybrany kierunek. Efektywny procesor ma podobne znaczenie do pamięci operacyjnej. Jeśli wybierzecie zbyt wolny procesor, przetwarzanie danych wydłuży się, co będzie skutkowało dotkliwymi stratami czasu. Żaden student nie chce bezczynnie czekać, aż komputer wykona przekazane mu zadanie. Odpowiedni procesor pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Poza tym laptop dla studenta powinien mieć jak najbardziej pojemny dysk twardy. Badania naukowe bazują na gigantycznych zbiorach dokumentacji, w związku z czym im więcej miejsca na dysku twardym, tym lepiej.           

W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć? Większość modeli komputerów przenośnych posiada panele dotykowe, którymi można sterować kursorem. Niestety panele te nie są zbyt efektywną metodą sterowania. Aby móc szybko działać na komputerze, trzeba do niego dokupić osobną myszkę. Nie musi to być drogie urządzenie. Myszki komputerowe dla studentów nie potrzebują wysokiej rozdzielczości czujnika. Powinny być natomiast wygodne. Czasami warto nabyć miniaturowy skaner. Dotyczy to jednak tylko studentów, którzy często w bibliotekach muszą konwertować papierową dokumentację na wersje cyfrowe.

Szczupły budżet studenta nie wytrzyma zbyt awaryjnego sprzętu komputerowego. Dlatego należy również skupić się na wytrzymałości. Komputer dla studenta musi przetrzymać wiele niekorzystnych sytuacji. Jeden laptop powinien wytrzymać do końca studiów, aby można było uznać go za udaną inwestycję.  

Sprzęt komputerowy tego typu kupicie na Gamera.pl

Komentarze