Metallica na koncercie w Polsce – sekret niesłabnącej popularności zespołu

Metallica na koncercie w Polsce – sekret niesłabnącej popularności zespołu

Ten amerykański zespół założyli James Hetfield i Lars Ulrich w Los Angeles w 1981 roku i do dziś jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów heavymetalowych na świecie. Przedstawiamy jego historię.

Popularność zespołu Metallica

Przez całą swoją działalność Metallica wydała kilkanaście albumów, w tym 10 studyjnych, z których trzeci - Master of Puppets z 1983 roku - został przez wielu znawców okrzyknięty najlepszym albumem heavymetalowym wszech czasów. Natomiast album Metallica z 1991 roku jest najlepiej sprzedającym się albumem heavymetalowym na świecie.

Najpopularniejszym singlem przez lata pozostaje Nothing else matters, który to utwór zna i potrafi zanucić chyba każdy z nas, bez względu na upodobania muzyczne czy wiek. Jednak prawdziwi fani nie godzą się z większością i wśród najbardziej udanych kawałków wymieniają: Seek and destroye, Master of Puppets, Enter sandman i Creeping death. Gitarowa solówka Kirka w The one jest uznana za czwartą najlepszą solówkę w historii muzyki. Wszystkie najpopularniejsze hity zespołu będzie można usłyszeć na koncercie Metalliki w Polsce. Legendarna kapela zagra koncert w naszym kraju już 21 sierpnia na warszawskiej PGE Arenie. Bilety na to wydarzenie znajdziesz na https://www.alebilet.pl/bilety/metallica.

 

Metallica: początki

Każda z płyt odzwierciedla stan emocjonalny członków zespołu i jest w mniejszym lub większym stopniu autobiograficzna. Każdy fan Metalliki pamięta emocje, jakie towarzyszyły powstawaniu albumu St. anger: tytułowy singiel nagrywano w więzieniu. Agresywne riffy Kirka, emocjonujący głos Jamesa oraz charakterystyczny werbel Urliha spotkały się z przychylnym przyjęciem wśród wielu młodych ludzi na całym świecie.

Historię i dyskografię zespołu można podzielić na okresy: w każdym z tych okresów Metallica miała innego basistę. Najstarsi fani Metalliki z nostalgią wspominają pierwszego basistę zespołu: Rona McGovney’a, który zginął w wypadku samochodowym w 1982 roku, na jednej z tras koncertowych. Jego wirtuozerskie solówki, na przykład For wham the bell tolls, do dziś są inspiracją dla wszystkich młodych basistów. Po nim przez rok grał w zespole Dave Mustaine, następnie Cliff Burton do roku 1986 i Jason Newsted do 2001.

 

Metallica obecnie

Wokalista James Hetfield i perkusista Lars Ulrich mają obecnie po 56 lat, Kirk Hammett, gitarzysta prowadzący, ma 57 lat, a Robert Trujillo, basista,  55 lat. W 2016 roku Metallica wydała album Hardwired...To Self-Destruct, który trzyma poziom charakterystyczny dla tej kultowej formacji. Płyta pokryła się platyną w USA, Kanadzie i Polsce, a w Wielkiej Brytanii oraz Australii otrzymała złoto. Metallica jest zaliczana do Wielkiej Czwórki Thrashu, obok Slayera, Anthrax i Megadeth. Wpływ zespołu na kształtowanie się emocjonalności młodych ludzi jest niewątpliwy.

Komentarze