Popularne kierunki studiów w 2014 roku

Popularne kierunki studiów w 2014 roku

Co roku maturzyści stają przed wyborem kierunku studiów. Które z nich są najbardziej oblegane i dlaczego?

Wybierając przyszły kierunek studiów, maturzyści coraz częściej zwracają uwagę na realia rynku pracy. Uczelnie również dostosowują swój program do tego, czego pracodawcy wymagają od przyszłych pracowników. Ważnym kryterium przy wyborze, oprócz zainteresowań, są perspektywy zawodowe, jakie przyniesie nam ukończenie danego kierunku.

Jak donosi Uniwersytet Warszawski, najpopularniejszymi kierunkami, na które postawili absolwenci szkół średnich w stolicy, okazały się: ekonomia oraz finanse. Na kolejnych miejscach znalazły się: rachunkowość i inwestycje, zaś po nich - informatyka i ekonometria. Na Uniwersytecie Śląskim najbardziej oblegane było prawo i psychologia. Prawo było najczęściej wybieranym kierunkiem również w Łodzi, Wrocławiu i Białymstoku. Ten od zawsze prestiżowy kierunek zyskał dużą popularność za sprawą deregulacji zawodów prawniczych, a co za tym idzie - skrócenia ścieżki dostępu do nich.

Mimo dużej popularności wybór prawa nie musi oznaczać złej decyzji i problemu z przepełnieniem rynku. Jest to bowiem kierunek z bardzo szerokim spektrum, który otwiera absolwentom wiele opcji na rynku pracy. To niezwykle trudne i analityczne studia, które kończą najlepsi - i to właśnie dla nich znajdą się miejsca pracy w instytucjach samorządowych czy państwowych. Szeroko pojęte studia z prawa administracyjnego otwierają wiele dalszych ścieżek rozwojowych, w tym również specjalistycznych takich jak bankowość.

Jednak według opinii ekspertów, kierunkami najbardziej rozwojowymi okazują się być te związane z technologiami informatycznymi oraz marketingiem sieciowym. Nieprzypadkowo, gdyż te gałęzie gospodarki rozwijają się najszybciej, a co za tym idzie, są perspektywiczne.

Komentarze