Psychologia – kierunek studiów. Uczelnie w Warszawie

Psychologia – kierunek studiów. Uczelnie w Warszawie

Interesują Cię mechanizmy rządzące ludzką psychiką? Studiuj psychologię!

Psychika jako przedmiot badań psychologii

Przedmiotem zainteresowania psychologii jest ludzka psychika oraz jej wpływ na zachowanie człowieka, na jego interakcje z otoczeniem. To jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Nic dziwnego: studia psychologiczne są niezwykle interesujące, pozwalają uzyskać wgląd w rządzące ludzką psychiką mechanizmy i dowiedzieć się czegoś o człowieku jako takim. W stolicy niemal każda uczelnia ma w swojej ofercie kształcenia psychologię, wystarczy zajrzeć tutaj: http://www.uczelnie.pl/miasto/warszawa/, aby się o tym przekonać.

 

Uczelnie w Warszawie: przedmioty na studiach

Na studiach psychologicznych będziecie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z wielu różnych przedmiotów, które można poklasyfikować w zależności od zakresu zainteresowań badawczych. Tak więc będzie uczęszczali na zajęcia z przedmiotów:

  • ogólnych i wprowadzających, takich jak filozofia, socjologia czy antropologia;
  • związanych ściśle z kierunkiem, takich jak psychologia poznawcza, osobowości, różnic indywidualnych, emocji, motywacji, rozwoju, psychologia społeczna, psychopatologie;
  • metodologicznych, takich jak metodologia badań jakościowych, metodologia badań ilościowych, statystyka;
  • pomocniczych, takich jak etyka zawodowa, logika, informatyka, języki obce.

 

Wymienione powyżej przedmioty nie wyczerpują całego programu nauczania, ale dają pojęcie o tym, czego można oczekiwać po tym kierunku. Należy podkreślić, że przedmioty specjalizacyjne są na ogół ściśle przypisane do specjalizacji.

 

Co można robić po psychologii?

Absolwenci psychologii znajdują zatrudnienie w poradniach, publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, ośrodkach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych. Część z nich zakłada własne gabinety, część pracuje w różnego rodzaju firmach, w działach human resource. Psycholodzy mają otwarte drzwi do świata marketingu, reklamy i PR. Mogą też zarabiać jako trenerzy osobiści, coache czy trenerzy grup szkoleniowych.

 

Psychologia jest niezwykle atrakcyjnym i interesującym kierunkiem studiów. Pozwala przygotować się do pracy w zawodzie psychologa i stanowi niezwykłą podróż w głąb samego siebie. Jeśli chciałbyś wiedzieć, dlaczego ludzie zachowują się tak, jak się zachowują – i odczuwasz w sobie powołanie do zajmowania się tą dziedziną, zapisz się na ten właśnie kierunek.

 

Komentarze