Ślub studencki - jak go oszczędnie zorganizować?

Ślub studencki - jak go oszczędnie zorganizować?

Planujesz pobrać się podczas studiów, ale masz ograniczony budżet lub nie chcesz wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy? Sprawdź, jak oszczędnie zorganizować ślub studencki!

Gdzie szukać oszczędności? Możesz oczywiście zrezygnować z wesela i ograniczyć się do kameralnej uroczystości z udziałem najbliższych. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, postaw na mniejsze wydatki – o ile nie powinny one dotyczyć fotografa, zespołu lub DJ-a (zdjęcia są najlepszą pamiątką, a muzyka jednym z najważniejszych elementów zabawy), o tyle z powodzeniem mogą obejmować pozostałe elementy ślubnej uroczystości. Nie inwestuj ogromnej kwoty w stroje: zarówno suknię, jak i garnitur można wypożyczyć lub uszyć. Jeśli jednak marzysz o modelu z katalogów, poszukaj salonu sukien ślubnych w Warszawie lub innym mieście, który oferuje konkurencyjne ceny lub organizuje wyprzedaż kolekcji z poprzednich lat. Zamiast wyszukanego, drogiego bukietu postaw na tańsze kwiaty sezonowe, poproś o radę florystkę lub skorzystaj z pomocy koleżanki o zdolnościach plastycznych.

Bardzo łatwo ograniczysz również koszty zaproszeń: wystarczy wydrukować własnoręcznie przygotowane kartki lub wybrać nieco tańsze, bez wyszukanych dodatków. Jeśli masz przyjaciółkę wizażystkę lub osobę lubiącą i potrafiącą robić makijaż, zastanów się nad skorzystaniem z jej pomocy zamiast wydawania pieniędzy na kosmetyczkę. Fryzurę lepiej zrobić u profesjonalistki, choć jeśli masz pewność wyboru lub twoje uczesanie nie jest zbyt skomplikowane, możesz zrezygnować z próbnej fryzury.

W urzędzie stanu cywilnego opłaty za ślub są niezmienne. Natomiast w przypadku uroczystości kościelnej najlepiej wcześniej zorientować się, ile kosztuje udzielenie sakramentu w parafiach w twojej okolicy – zwłaszcza jeśli nie bierzesz ślubu w rodzinnym mieście. Możesz zrezygnować z dodatkowo płatnej dekoracji kościoła lub poprosić rodzinę o pomoc w przygotowaniu oprawy. Dobrym pomysłem jest próba skontaktowania się z innymi parami, które będą brały w tym dniu ślub, i wybór jednej dekoracji na cały dzień, z podzieleniem kosztów.

W przypadku sali weselnej najlepiej jest wybrać taką, która ma ozdoby stałe lub wliczone w cenę wynajmu. Można ewentualnie zapytać o możliwość samodzielnego ustrojenia miejsca – zajmie to oczywiście trochę czasu, ale pozwoli uzyskać taki efekt, jak sobie wymarzysz. Oszczędnym rozwiązaniem będzie także wynajem DJ-a zamiast zespołu, wypożyczenie tańszego modelu auta oraz wybór podstawowego menu (jedzenia na weselu i tak nigdy nie braknie).

 

fot. Laurelle

Komentarze