Staż za granicą – gra warta świeczki!

Staż za granicą – gra warta świeczki!

Dzisiejsze realia na polskim rynku pracy stawiają absolwentom wyższych uczelni bardzo wysokie wymagania. Aby otrzymać atrakcyjną pracę, nie wystarczy już dyplom - nawet z wysoką oceną. W większości wypadków należy też wykazać się określonymi umiejętnościami w danej dziedzinie.

Można naturalnie buntować się przeciwko tego rodzaju oczekiwaniom pracodawców, słusznie rozumując, że praktykę zdobywa się w pracy, a nie podczas studiów. Ponieważ jednak narzekania niewiele mogą tu pomóc, wielu studentów, ambitnie próbując sprostać wymogom rynku i konkurencji, stara się zdobywać doświadczenie podejmując zajęcia dorywcze różnego rodzaju, niekoniecznie w swojej dziedzinie. Część osób decyduje się na bezpłatne staże czy praktyki, widząc w tym swego rodzaju inwestycję w przyszłą karierę zawodową.

Szczególnie cenne doświadczenia można zyskać odbywając staż za granicą - nic dziwnego, że tego typu praktyki cieszą się ogromnym zainteresowaniem studentów. Najłatwiejszym sposobem zdobycia stażu za granicą jest zakwalifikowanie się do jednego z programów typu Erasmus, organizowanych przez uczelnie we współpracy z Unią Europejską lub innymi krajami. Można również wziąć udział w konkursach stypendialnych, łączących się z wyjazdami za granicę. W jednym i drugim przypadku student nie musi martwić się o kwestie finansowe, które mogą stanowić pewien problem w sytuacji prywatnego wyjazdu na zagraniczną praktykę. Bez względu na koszty, każdy rodzaj pracy za granicą jest bardzo cennym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli odbywamy staż w swojej dziedzinie. Praktyka za granicą daje możliwość szlifowania języka (także branżowego), poszerza horyzonty, wzbogaca o doświadczenia zawodowe i życiowe, buduje nowe kontakty, kształtuje charakter i relacje z ludźmi o bardzo różnych postawach i doświadczeniach.

Komentarze