Studia: czy są potrzebne? Skąd czerpać informacje na temat poszczególnych kierunków?

Studia: czy są potrzebne? Skąd czerpać informacje na temat poszczególnych kierunków?

Zamierzasz złożyć dokumenty na uczelnię, ale masz poważne wątpliwości związane z wyborem kierunku studiów? Poniżej piszemy o czynnikach, które warto wziąć pod uwagę, nim zdecydujemy się na określenie swojej przyszłej drogi życiowej.

Jeśli nie jesteśmy pewni swoich preferencji oraz zainteresowań, wybór kierunku studiów nie jest łatwy. A w środowisku młodych ludzi coraz częściej można zauważyć nieumiejętność jasnego określenia się; absolwenci szkół średnich wahają się między jedną możliwością a drugą, trudno im się na coś zdecydować. A przecież od tego, jaki kierunek wybierzemy, zależy cała nasza przyszłość zawodowa.

 

Czy studia rzeczywiście są potrzebne?

Jakkolwiek w mediach padają głosy kwestionujące przydatność wykształcenia wyższego w poprowadzeniu satysfakcjonującej kariery zawodowej, to jednak nie ulega wątpliwości, że ukończenie studiów otwiera szersze perspektywy i jest uwzględniane w procesach rekrutacyjnych mniejszych i większych firm. Wśród absolwentów szkół wyższych jest mniej bezrobotnych niż wśród osób mających wykształcenie średnie. Ci pierwsi mają większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Pracodawcy po kandydatach z wykształceniem wyższym słusznie mogą spodziewać się wiedzy oraz umiejętności nieodzownych na wakującym stanowisku.

 

Źródła informacji

Nim zdecydujesz się na konkretny kierunek i konkretną uczelnię (sprawdz ceny uczelni w Krakowie), przeprowadź research wśród studentów oraz absolwentów. Być może Twoi znajomi mają kontakty z osobami, które podjęły interesujące Cię studia. Warto z nimi porozmawiać, zapytać o stosunek między rzeczywistym stanem rzeczy a początkowymi oczekiwaniami. Dla pozyskania informacji na temat kierunku, który zamierzasz podjąć, odwiedź stronę internetową uczelni, którą masz na oku, przejrzyj informatory dostępne zarówno w postaci cyfrowej, jak papierowej, a także chodź na tzw. dni otwarte. Cennym źródłem informacji mogą być też media społecznościowe oraz fora. Opinie innych internautów nie muszą być miarodajne, ale niewątpliwie dają pewien obraz całości.

 
 

Komentarze