Studia medyczne na Słowacji - czy warto podjąć naukę za granicą?

Studia medyczne na Słowacji - czy warto podjąć naukę za granicą?

W życiu każdego młodego człowieka prędzej czy później przychodzi dzień, w którym musi podjąć on bardzo ważną decyzję. Skutki tej decyzji często wpływają na całe jego dalsze życie. Mowa oczywiście o podjęciu studiów. Gdzie, jak i dlaczego warto to zrobić?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie młodego człowieka wchodzącego na rynek pracy w Polsce bez dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów wyższych. Oczywiście i takie osoby się zdarzają, pamiętać jednak trzeba, że z roku na rok odsetek studentów, a co za tym idzie - również magistrów, w społeczeństwie się zwiększa. O naszych rodzimych uczelniach możemy mówić wiele, nie zawsze dobrego. Każdy, kto kiedykolwiek studiował, z pewnością jeszcze przez wiele lat opowiadać może o swoich przygodach z promotorem, bałaganie w dokumentach czy chociażby nudnych wykładach.

Członkowstwo naszego kraju w UE otwiera przed polskimi studentami szerokie możliwości w zakresie edukacji. Warto zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem byłyby na przykład studia medyczne na Słowacji.

 

                            

 

Wyjazd na uczelnię poza granicami kraju oczywiście może się wydawać pomysłem wyjątkowo trudnym do zrealizowania - nic jednak bardziej mylnego! Medycyna w Koszycach może być doskonałym przykładem na to, jak może wyglądać edukacja poza granicami naszego kraju:

1. Poza wiedzą z zakresu medycyny otrzymujemy lekcję kultury słowackiej, która jest zbliżona do polskiej, dzięki czemu łatwo jest się tam Polakom zaaklimatyzować.

2. Dzięki prostszym procedurom rekrutacyjnym zdecydowanie łatwiej się tam dostać.

3. Każdy Polak może starać się o stypendium w wysokości nawet 280 euro miesięcznie.

4. Dyplom zdobyty na Słowacji jest uznawany w całej Unii Europejskiej oraz w większości krajów anglojęzycznych.

5. Istnieje możliwość nawiązania znajomości z obcokrajowcami.

 

                             

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że dyplom uzyskany na słowackim uniwersytecie liczy się także w Polsce, więc po okresie studiów można spokojnie rozpocząć pracę w naszym kraju. Studia medyczne i stomatologiczne na Słowacji to porcja wiedzy, która zawsze zaowocuje w przyszłości dobrze płatną pracą - niezależnie od kraju, w którym będziemy chcieli ją wykonywać. Czasem warto zaryzykować i otworzyć się odrobinę na nowe, niestandardowe wyzwania, jakim może być podjęcie studiów za granicą.

O formalności nie trzeba się martwić: pośrednicy nieodpłatnie załatwią je za nas. To uczelnia płaci im za udzielanie informacji zainteresowanym oraz za pomoc kandydatom i studentom. Ważne jest to, że możemy na nich liczyć na każdym etapie; pomogą załatwić wszystkie niezbędne przy rekrutacji dokumenty, ale także znaleźć odpowiednie lokum i zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Pośrednicy to zazwyczaj osoby, które same studiowały na uczelni na Słowacji, dlatego doskonale wiedzą, jak czują się ich podopieczni i jak im pomóc.

Aktualnie studia podejmuje zdecydowanie większość maturzystów Jednak warto podejmować rozsądne decyzje i wybrać studia, które rzeczywiście oferują możliwość rozwoju i dobrą pracę w przyszłości. Czasem trzeba zaryzykować i wyjechać na kilka lat z kraju, by wrócić z bagażem pełnym doświadczeń oraz ze zdobytą cenną wiedzą i doświadczeniem.

                                        

Komentarze