Studium czy studia – co wybrać?

Studium czy studia – co wybrać?

Kiedy przychodzi moment podjęcia decyzji dotyczącej kierunku kształcenia, wiele osób przeżywa prawdziwe rozterki wynikające z trudności jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wybór jednej drogi oznacza zazwyczaj rezygnację z innej, choć niekiedy udaje się je mimo wszystko połączyć.

Pierwszy poważny wybór, przed jakim stajemy wraz z uzyskaniem świadectwa dojrzałości, to odpowiedź na pytanie – co dalej? Jakie studia wybrać? A może lepsza będzie szkoła policealna? Licealiści i absolwenci są dziś coraz bardziej świadomi faktu, że tylko niektóre kierunki studiów dają szansę na znalezienie dobrej pracy – wiele osób wybiera więc studia techniczne, dające szerokie perspektywy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ponieważ jednak nie każdy ma predyspozycje do studiowania matematyki, informatyki czy inżynierii lądowej, może lepszym rozwiązaniem będzie studium policealne, które zapewni określony zawód?

Niełatwo jest znaleźć odpowiedź na te pytania - tym bardziej, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać jednostkowo. Współczesne szkoły policealne nie są z pewnością gorszą alternatywą dla uczelni wyższych. Coraz częściej studium to świadomy wybór młodego człowieka, który wie, że w ten sposób stosunkowo szybko zdobędzie konkretny zawód, z jakim niewątpliwie będzie mu łatwiej na rynku pracy niż wielu innym z tytułem magistra. Rachunkowość, BHP, farmacja, geodezja - to najczęściej wybierane profile kształcenia w szkołach policealnych. Naukę w nich podejmują nawet aktualni studenci, łącząc w ten sposób dwie różne drogi: studia wyższe dające większą wiedzę oraz studium zapewniające konkretny fach w ręku.

Komentarze