Wakacje niskobudżetowe – jak je zorganizować?

Wakacje niskobudżetowe – jak je zorganizować?

Udane wczasy to drogie wczasy? Bzdura. Przyjemne i ciekawe wakacje możemy mieć nawet przy bardzo ograniczonym budżecie. Pora przestać wierzyć w błędną opinię, że podróże kosztują dużo i stać na nie tylko bogaczy.

Znajomość kilku pożytecznych miejsc w sieci i przekonanie o tym, że tani urlop może być fajny – to w zasadzie wszystko, czym musimy dysponować, by nie przepłacić za wakacje. W erze mediów społecznościowych znalezienie niedrogiego przejazdu lub noclegu to pestka. I nie jest wcale powiedziane, że tnąc koszty, skażemy się na złe warunki lub będziemy musieli ciągle odmawiać sobie przyjemności.

 

Alternatywne formy podróżowania

Nie ukrywajmy – najtaniej wyjdzie, jeśli na urlop wybierzemy się autostopem. Ale nie jest to jedyna możliwość na ograniczenie kosztów dojazdu do miejsca docelowego. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie każdy lubi i nie każdy może podróżować w ten sposób. Lecz, co istotne, wcale nie musi, nawet jeśli budżet na urlop ma mocno ograniczony. Podróżować tanio możemy bowiem liniami lotniczymi, koleją, autobusem czy samochodem. I nawet odległa destynacja może być nasza za kilkadziesiąt, a czasem tylko za kilkanaście złotych. Niedrogie bilety znajdziemy zwłaszcza wśród ofert tanich linii lotniczych. Żeby ułatwić sobie dostęp do nich, najlepiej zapisać się do newslettera i na bieżąco śledzić wahania cen. Nieraz, by upolować tani bilet, musimy wykazać się olbrzymią cierpliwością, a czasem opłacalne oferty same wpadają nam w ręce. Wielu podróżników zaczyna zresztą planowanie wakacji od zakupu taniego biletu, a dopiero potem organizuje nocleg i plan podróży/zwiedzania. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli nie ograniczymy się tylko do jednej destynacji w poszukiwaniu tanich lotów czy przejazdów. Dobra oferta w interesującym nas terminie może się przecież w ogóle nie trafić. Warto zatem otworzyć się na alternatywy. A poza tym również na ludzi. Dzięki funkcjonowaniu takich form podróży jak carpooling czy couchsurfing bardzo zaoszczędzimy. Wystarczy przestać kręcić nosem na pomysł nocowania w obcym domu czy podróży obcym samochodem.

 

Pobyt za granicą – bywa tańszy niż w kraju

Nadwątlony budżet nie wyklucza zagranicznych wakacji. Przekonamy się o tym, sprawdzając oferty noclegowe i turystyczne takich państw jak Czechy, Słowacja, Niemcy, Węgry czy Włochy. Wizyta w stolicy każdego z tych krajów nie pociąga za sobą wysokich kosztów, da się do nich szybko dojechać (lub dolecieć) i funkcjonować przyzwoicie przez kilka czy kilkanaście dni urlopu. Oferta hostelowa i hotelowa jest w nich bardzo rozwinięta. To doskonałe destynacje dla wczasowiczów.

 

Agroturystyka zamiast kurortu dla rodzin z dziećmi i czworonogami

Rodzinne wakacje to spore wyzwanie przy ograniczonych funduszach. Dlatego warto wybrać agroturystykę. Wakacje na wsi mogą być ciekawsze, niż nam się wydaje. Odpoczniemy na nich i wyciszymy się, ale z pewnością nie będziemy się nudzić. Właściciele gospodarstw agroturystycznych dysponują bogatą ofertą nietuzinkowych atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ceny noclegów w takich gospodarstwach są bardzo przystępne, a warunki pobytu komfortowe. Do większości z nich można przyjechać z psem. To ciekawa alternatywa dla nierzadko przereklamowanych wczasów w zatłoczonym kurorcie.

 

Komentarze