Wakacyjna praca dla studentów: gdzie warto pojechać?

Wakacyjna praca dla studentów: gdzie warto pojechać?

Zagraniczny wyjazd do pracy to forma spędzania wakacji, którą często wybiera wielu studentów, szczególnie w pierwszych latach nauki. Daje możliwość wysokiego zarobku, a przy tym nie wymaga doświadczenia.

Do pracy, żacy, ale za granicę

Długie wakacje w okresie studiów warto poświęcić nie tylko na relaks. Studenci, którzy nie chcą próżnować przez trzy miesiące, wykorzystują ten czas na pierwsze praktyki i staże, a także na pracę zarobkową, niezwiązaną ze zdobywanym wykształceniem. Cześć z nich zostaje w tym celu w Polsce, inni natomiast wybierają kurs na zagranicę. I tu i tam przyjmują podobne posady, ale wyjazd wiąże się z o wiele wyższym zarobkiem.

Po takich pracowitych wakacjach młodzi ludzie wracają do kraju z całkiem pokaźną sumą, którą przeznaczają często na pokrycie kosztów utrzymania w kolejnym roku akademickim. Zamiast w Polsce wolą więc pracować w Wielkiej Brytanii, gdzie często znajdują zatrudnienie jako kelnerzy, barmani, sprzedawcy, pracownicy hoteli lub parków rozrywki. O możliwości pracy przy obsłudze klienta decyduje dobra znajomość języka angielskiego wśród polskich studentów.  W innych krajach europejskich częściej zaś poszukują oni zajęcia, które nie wymaga obycia z językiem obcym, względnie wspierają się angielskim. Tak jest w przypadku wyjazdów do Holandii, Niemiec, Francji, Norwegii czy Szwecji. Tam najłatwiej znaleźć pracę przy zbiorach owoców i warzyw, przy pakowaniu i sortowaniu żywności, w ogrodnictwie, na gospodarstwie rolnym, a także przy budowie i remoncie domów, czasem w przemyśle. Studentkom trafiają się też czasem popularne posady au pair lub opiekunek osób starszych, ale tu z reguły w grę wchodzi pobyt na dłużej i wymagane są odpowiednie kwalifikacje.


Duży trud, lecz opłacalny

Z wymienionych krajów, młodzi Polacy najczęściej podróżują do Niemiec, gdzie nie dość, że zarobki są najwyższe, to dodatkowo można liczyć na najkorzystniejsze warunki zatrudnienia. Studenci o wiele częściej znają też język niemiecki niż, na przykład, francuski.

Wyjazdy poza kontynent, głównie do USA, Kanady i Australii, zakładają połączenie pracy i podróżowania (programy Work & Travel, Camp America itd.)

Niezależnie jednak, jaki kierunek wybierają żacy, muszą pamiętać o dwóch rzeczach: najpewniej będą wykonywali dosyć ciężką, fizyczną pracę, o którą, ponadto, powinni postarać się już na kilka miesięcy przed wyjazdem. Praca sezonowa za granicą jest jednak warta zachodu. Poza zarabianiem pieniędzy, poznaje się inną kulturę, nowych ludzi i szlifuje się język. A certyfikowane agencje pracy zwykle zajmują się sprawami zakwaterowania, wyżywienia czy ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Elżbieta Gwóźdź

Komentarze