Wakacyjna praca w Niemczech? Pamiętaj o zwrocie podatku

Wakacyjna praca w Niemczech? Pamiętaj o zwrocie podatku

Niemcy to wciąż jedno z ulubionych miejsc studentów do podejmowania pracy na okres wakacji. Pamiętaj, że z momentem podpisania umowy o pracę nawet na krótki termin otrzymujesz nie tylko obowiązki, ale też określone prawa - w tym dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego i zwrotu podatku.

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. Wielu studentów wiąże go także z pracą, która pozwala na uzupełnienie oszczędności. W poszukiwaniu dobrego zarobku bardzo często opuszczane są granice kraju. Młodzi wyjeżdżają głównie do Niemiec. Bliskie położenie oraz wypłata w innej walucie zachęcają do podejmowania różnego rodzaju prac, które często można połączyć ze zwiedzaniem kraju. Zanim jednak zdecydujemy się na pracę za granicą warto dowiedzieć się jak ona wygląda od strony formalnej.

 

Umowa – co powinna zawierać?

Podejmując pracę w Niemczech będziemy zobligowani do podpisania umowy. Każdy, poważny pracodawca powinien zagwarantować nam dokument na piśmie w przeciągu jednego miesiąca. Umowa jest nie tylko potwierdzeniem legalnego zatrudnienia, ale także zapewnia szereg praw. Jej brzmienie powinno jasno określać kto jest pracodawcą, gdzie zlokalizowany jest zakład pracy i jaki jest moment jej rozpoczęcia. Ponad to w umowie musi znaleźć się krótka charakterystyka wykonywanych obowiązków oraz informacja na temat wynagrodzenia (wysokość i sposób wypłacania). Niemieckie umowy o pracę mają nawet do 15 stron i muszą spełniać wszystkie, niezbędne wymogi. W przypadku gdy pracodawca zwleka z wydaniem umowy, bądź jej treść jest niejasna powinniśmy jak najszybciej wyjaśnić to z odpowiednimi osobami lub zastanowić się nad zmianą pracy.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Każda osoba legalnie pracująca w Niemczech zobowiązana jest do przestrzegania niemieckiego systemu ubezpieczeń. Głównym, obowiązkowym świadczeniem jest ubezpieczenie zdrowotne. Poziom jego składki wynosi łącznie 15,5% kwoty wynagrodzenia brutto i jest podzielony pomiędzy pracownika (8,2%) i pracodawce (7,3%). Publiczny system ubezpieczeń obsługiwany jest poprzez kasy chorych, których jest w Niemczech około 160. Do naszych obowiązków należy wskazanie pracodawcy jednej z nich, dlatego warto wcześniej zaczerpnąć informacji na temat ich działania i dostępności w najbliższej okolicy. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kasy, która zapewni nam obsługę w języku polskim.

 

Podatek dochodowy i jego zwrot

Pracując w Niemczech jesteśmy zobligowani do płacenia podatku dochodowego Lohnsteuer. Jest on odciągany każdego miesiąca z wynagrodzenia i przesyłany na konto odpowiedniej instytucji (w tym przypadku fiskus). Jego wysokość jest ściśle powiązana z wysokością naszych dochodów oraz przynależnością do klasy podatkowej, która określana jest w urzędzie skarbowym. Cechą charakterystyczną tego podatku jest fakt, że w przypadku jego nadpłaty możemy ubiegać się o jej zwrot. Zwrot podatku z Niemiec może sięgać nawet kilkaset euro, jednak jest uzyskanie wiąże się ze złożeniem deklaracji mówiącej o pozyskanych dochodach. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystaniem z pomocy profesjonalnych biur konsultingowych, które posiadają doświadczenie w kontakcie z niemieckimi urzędami. Pobierają one od nas wszystkie, najważniejsze dokumenty i przekazują w odpowiednie miejsce. Zwrot podatku z Niemiec nie ma określonego terminu, zazwyczaj trwa on do kilku miesięcy. Wszystko uzależnione jest od urzędu podatkowego. Środki ze zwrotu najczęściej wpływają bezpośrednio na konto bankowe.

 

Podsumowanie

Praca w Niemczech, nawet okresowa jest dobrze płatna i pozwala w krótkim, wakacyjnym czasie zarobić pokaźną sumę pieniędzy. Zanim jednak zaczniemy rozglądać się za potencjalnym zatrudnieniem dowiedzmy się wszystkiego na temat przebiegu procesu zatrudnienia. Dobrze jest wiedzieć jakie przysługują nam prawa i jakie musimy spełnić obowiązki, tym bardziej, że oprócz zwrotu podatku możemy się ubiegać także m.in. o zasiłek rodzinny z Niemiec. Dopełnienie wszystkich kwestii formalnych jest kluczowym elementem bezpiecznej pracy za granicą. Kontrola wszystkich formalności nie tylko pozwala czuć się komfortowo ale także zapewnia profity w postaci ubezpieczenia czy późniejszego zwrotu podatku.

Komentarze