Zarobki absolwentów w Polsce

Zarobki absolwentów w Polsce

Zastanawiasz się nad podjęciem studiów wyższych? A może masz zamiar się przekwalifikować? Sprawdź, który kierunek opłaca się wybrać pod kątem zarobkowym.

Co roku maturzyści stają przed wyborem kierunku swojego dalszego kształcenia. Aby podjąć dobrą decyzję, warto kierować się nie tylko zainteresowaniami, ale i tendencjami na rynku, a co za tym idzie - aspektem finansowym. Według wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2013 roku najlepiej zarabiali absolwenci Szkoły Głównej Handlowej. Ich średnie wynagrodzenie kształtowało się w okolicach 4200 zł brutto przy uwzględnieniu wszelkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak premie i nagrody.

Jak co roku, prym w wysokości zarobków absolwentów wiodą uczelnie o profilu technicznym.

Po SGH najlepiej zarabiają osoby, które ukończyły Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Politechnikę Warszawską. W badaniu brano pod lupę tylko osoby z tytułem magistra. Jeśli chodzi o pierwszą pracę podjętą zaraz po studiach, na najwyższe zarobki mogą liczyć informatycy.

Pensje ponad połowy pracowników branży IT kształtują się powyżej 3 tysięcy złotych brutto. Wbrew powszechnej opinii, w czołówce najwyższych płac nie znajduje się sektor bankowości. Wyprzedza go branża telekomunikacyjna i wspomniane technologie informatyczne.

Nie od dziś wiadomo, że absolwenci zarabiają lepiej w większych miastach. Na najwyższe zarobki w kraju niezmiennie można liczyć w Warszawie, choć takie miasta jak Wrocław i Kraków wciąż zaliczane są do czołówki. Warto również podkreślić, że najwyższą pensję oferują firmy prywatne z zagranicznym kapitałem. Sektor publiczny to wciąż najniższe wynagrodzenia. Różnica w pensjach między dużymi i mniejszymi firmami może sięgać nawet tysiąca złotych.

Komentarze