Jak oszczędzać na studiach?
Studia dla wielu osób, to czas, kiedy chcą zebrać fundusze na przyszłe życie. To taki moment, kiedy na poważnie zaczynamy myśleć o swojej przyszłości. Choć studenckie życie rządzi się swoimi prawami, warto zainteresować się swoimi finansami już podczas studiowania. Dzięki temu prościej będzie wejść w samodzielne życie.
Jak każdy student wie, łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. W jaki sposób można odłożyć parę złotych, skoro trzeba opłacić mieszkanie, rachunki, jedzenie… Czasami trzeba zrobić kserówki na zajęcia, a i na imprezę by się poszło ?
Jak oszczędzać na studiach, ale tak, by prowadzić życie towarzyskie i przy okazji normalnie funkcjonować, nie martwiąc się o czynsz i inne opłaty? Może wydaje się to trudne, ale z naszymi poradami na pewno uda się to zrealizować.
Aby zacząć mądrze oszczędzać, należy najpierw przeanalizować swój studencki budżet. Usiądź i uczciwie wypisz wszystkie swoje wydatki, te mniejsze i większe. Nie oszukuj! ? Później po drugiej stronie napisz swoje przychody, czyli wszystko to, co w ciągu na przykład miesiąca uda Ci się zarobić, dostać w postaci stypendium itd. Później odejmij wydatki od przychodów. Wynik to kwota, którą realnie możesz odłożyć. Naprawdę bardzo ważna jest ta mała analiza. Pokaże to, w jakim stanie są Twoje finanse. Jeśli okaże się, że wydatki przewyższają przychody, musisz zacząć działać już teraz. Zakładamy jednak, że nie doszło to takiej sytuacji i wynik jest dodatni. Co zrobić, by powiększyć tą kwotę, czyli oszczędzić więcej?
Przede wszystkim pozbądź się wszystkich wydatków, które obecnie ponosisz, a wcale nie musisz.
Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne. Ogranicz także kupowanie zbędnych przedmiotów. Wbrew pozorom nawet małe kwoty, które uda Ci się usunąć z wydatków, nie wydane na inne przyjemności, pomogą zbudować kapitał na przyszłość.
Jak wiadomo, ważnym elementem studenckiego życia są imprezy. Może jeszcze nie znasz triku, który pozwoli Ci oszczędzić na wyjściach do klubu, dlatego zaraz Ci go przedstawimy. Jak nie obudzić się kolejnego dnia po imprezie z pustym portfelem? Nie zabierać karty, a gotówkę ograniczyć do konkretnej kwoty. Proste? ? To naprawdę stary i sprawdzony lifehack, który już niejednego studenta powstrzymał przed wydawaniem pieniędzy i pozwolił zaoszczędzić.
Na mieszkaniu staraj się ograniczać zużycie prądu, wody, gazu. W końcu za to także trzeba płacić.
Pamiętaj, że pieniądze, które uda Ci się odłożyć w trakcie studiów, nie tylko dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale również ułatwią dalsze życie. Później podziękujesz sam sobie, że pomyślałeś o tym odpowiednio wcześnie. W ciągu studiowania na pewno nie uda Ci się odłożyć milionów, ale przecież od czegoś trzeba zacząć ?