Kiedy podjąć decyzję o przeniesieniu się do innej grupy?

Kiedy podjąć decyzję o przeniesieniu się do innej grupy?

Nie wszyscy studenci potrafią odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Faktem jest, że introwertycy bardzo często mają problem z nawiązaniem kontaktów z osobami z grupy. Należy podkreślić, że podobne kłopoty mają nawet ci, którzy dotychczas nie mieli żadnych trudności z relacjami międzyludzkimi. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że w grupie studenckiej znajduje się zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Mieszanka charakterów i osobowości sprawia, że możemy poczuć się wyobcowani. Nie ze wszystkimi złapiemy wspólny język, jednak nie warto poddawać się już na starcie! Nowe nie zawsze znaczy lepsze, więc decyzja o przepisaniu się do innej grupy powinna zostać przemyślana.

Złe relacje

Osoby o dominującym charakterze można spotkać niemal wszędzie. Istotne jest jednak to, aby nie manipulowały one resztą grupy. Już po kilku tygodniach można trafnie ocenić sytuację. Jeśli mamy do czynienia z mocnymi osobowościami, które nie pałają do nas sympatią, to trudno będzie odnaleźć w sobie siłę przebicia. Takie osoby są zwykle głośne, przebojowe, bezwzględne. Jeśli masz poczucie, że nie znajdziesz w tej grupie bratniej duszy, to pomyśl o zmianie otoczenia. Pozytywna atmosfera jest podstawą, aby edukacja przebiegała spokojnie i bezstresowo.

Liczne konflikty

Zasada jest prosta – studenci z jednej grupy powinni się wspierać. Nie jest to oczywiste, ponieważ na tym etapie nauki również można zaobserwować tzw. „wyścig szczurów”. Podkładanie kłód pod nogi to dla wielu codzienność. Anonimowe donosy, nieprzychylne komentarze, a także częste kłótnie mogą skutecznie zniechęcić do nawiązywania bliższych relacji. Przed podjęciem decyzji o zmianie grupy należy jednak upewnić się, że mamy do czynienia ze zgranym zespołem, a studenci nie konkurują ze sobą za wszelką cenę.

Kwestie prywatne

Do zmiany grupy studenckiej mogą skłonić również sprawy prywatne. Niektórzy nie chcą kontynuować wspólnej nauki z byłym chłopakiem lub ex przyjaciółką. Priorytetem jest spokój ducha. Może okazać się, że w nowym otoczeniu zdobywanie wiedzy stanie się przyjemniejsze, a zarazem efektywniejsze.