Studencki czas wolny – wykorzystaj go dobrze!

Studencki czas wolny – wykorzystaj go dobrze!

Studia przez wiele osób uważane są za jeden z najlepszych okresów w życiu. Poznawanie nowych ludzi, początek samodzielnego życia, mieszkanie z daleka od domu i oczywiście studenckie imprezy. Jeszcze inni wspominają go, jako czas nauki, zakuwania po nocach, stresujących egzaminów i sesji. Choć ile absolwentów i studentów, tyle opinii, ale jedno jest pewne. Studia to dla wielu faktyczne wejście w dorosłość. Wiąże się z tym także decydowanie o tym, co robi się w czasie wolnym od zajęć i innych studenckich obowiązków.

Decyzje podejmowane na w czasie studiów mają realny wpływ na to, jak dalej potoczy się Twoje życie, a także kariera zawodowa, jaką zapewne chcesz rozpocząć po uzyskaniu tytułu. Pomóc w tym może Ci również dobre dysponowanie swoim wolnym czasem. W jaki sposób? Dowiesz się już za moment…

Utarło się przekonanie, że studenci w wolnym czasie odpoczywają, spotykają się ze znajomymi. To faktycznie istotne zajęcia, które pomagają zregenerować siły i budować relacje, które po skończeniu studiów mogą okazać się nie tylko przydatne, ale także będą przyjaźniami na długie lata.

Jak jeszcze można dobrze wykorzystać swój czas wolny na studiach?

Warto zainwestować w kursy i szkolenia, które ułatwią start w karierze zawodowej. Wiele uczelni w Polsce prowadzi specjalne programy, dzięki którym studenci mają możliwość skorzystania z ciekawych kursów za darmo. W większości przypadków takie szkolenia kończą się uzyskaniem certyfikatu, który później można śmiało wykorzystać, jako jedną z pozycji w CV. Co prawda trzeba poświęcić na to trochę czasu, w zależności od wybranego kursu może to być nawet kilka miesięcy, niemniej jednak naprawdę warto zainteresować się tym tematem. Zapewne na Twojej uczelni znajduje się miejsce, gdzie można uzyskać informacje odnośnie oferowanych szkoleń.

Oczywiście swój czas wolny warto również przeznaczyć na pracę. Większość studentów pracuje, by zarobić parę groszy, które przeznaczy na opłaty za studia, mieszkanie, jedzenie lub inne potrzeby. Jednak warto też zaznaczyć, że każdą pracę, nawet tę studencką, można wykorzystać później do wspomnianego już wcześniej CV. Pracodawcy zazwyczaj przychylnie patrzą na doświadczenie zawodowe, nawet, jeśli nie dotyczy ono branży, w której starasz się o pracę. Choć zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze łatwo jest pogodzić studia z zarabianiem pieniędzy, naprawdę warto spróbować. Jaką pracę może podjąć student? O tym wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Podpowiemy tylko, że dzisiaj nieograniczone wręcz możliwości daje praca zdalna…

Na co jeszcze przeznaczyć można swój czas wolny? Opcji jest wiele. Jeśli lubisz pomagać i czujesz taką potrzebę, poszukaj fundacji, organizacji lub stowarzyszenia, gdzie zapiszesz się do wolontariatu. Często możesz tam rozwinąć swoje skrzydła, a pomaganie innym daje naprawdę ogromną radość i satysfakcję. Jeśli masz dobre oceny i starasz się o stypendium, na większości uczelni za działalność w wolontariacie możesz dostać dodatkowe punkty, które pozwolą Ci zająć wyższą lokatę na liście chętnych. Oczywiście to tylko dodatek, a głównym celem wolontariatu powinna być chęć pomocy.

Czas wolny na studiach możesz także poświęcić na rozwijanie swoich pasji, sport, muzykę…

Możliwości są ogromne, dlatego staraj się jak najlepiej wykorzystać ten czas.