Kiedy warto podjąć decyzję o przerwaniu studiów?

Kiedy warto podjąć decyzję o przerwaniu studiów?

Rzucenie studiów nigdy nie jest łatwą decyzją, szczególnie dla osób znajdujących się na drugim lub trzecim roku. W takiej sytuacji otoczenie zwykle radzi, aby „zacisnąć zęby” i uzyskać dyplom. Najważniejsze jest to, by postępować w zgodzie z samym sobą. Czasami nie warto tracić kolejnego roku na naukę czegoś, co kompletnie nie jest związane z zainteresowaniami, a także nie zapewnia oczekiwanych perspektyw zawodowych. Dotyczy to również tych, którzy studiują kierunki powszechnie uznawane za prestiżowe (m.in. medycynę, stomatologię, prawo, architekturę).

Brak komfortu psychicznego

Dla wielu osób studia to czas beztroskiej zabawy. Należy jednak podkreślić, że zupełnie inaczej jest w przypadku bardzo wymagających kierunków, które wymagają maksymalnego zaangażowania. Nierzadko są one źródłem olbrzymiego stresu, a nawet nerwicy. Brak komfortu psychicznego może doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości, których wyleczenie nie jest proste, ani przyjemne. Bywa tak, że niezaliczone egzaminy są traktowane jak największa życiowa porażka. Problemem może okazać się także nadmiar materiału do opanowania.

Zmiana ścieżki zawodowej

Dość często się zdarza, że osoba studiująca dany kierunek dopiero po kilku latach zdaje sobie sprawę, że nie jest on odpowiedni. Jest to zrozumiałe – decyzję o rekrutacji na studia podejmuje się w bardzo młodym wieku, kiedy poglądy na wiele spraw są zupełnie inne. Nie zawsze możliwe jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonej osoby, która przedstawi argumenty „za” i „przeciw”. Ogromna część studentów podejmuje przypadkowe decyzje, a wybrany kierunek kształcenia nie jest tym wymarzonym.

Brak pasji i zainteresowań

W niemal każdym zawodzie potrzebna jest pasja. Przed rozpoczęciem studiów ciężko jest określić, czy będą one ciekawe. Może okazać się, że wybrany kierunek wzbudza wyłącznie negatywne emocje. Nigdy nie jest za późno na zmiany! O porzuceniu danej ścieżki naukowej nie należy myśleć w kontekście „straconych lat”. Być może dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie studiów na pewien czas.