Praktyki studenckie – co należy wiedzieć?

Praktyki studenckie – co należy wiedzieć?

Studia pomagają zdobywać i rozszerzać wiedzę, ale użycie jej w praktyce to coś więcej niż zapamiętywanie i kojarzenie faktów. Na ostatnich semestrach studiów będziesz wykorzystywał wszystko, czego nauczyłeś się do tej pory. Mowa tu o praktykach studenckich, które są wymagane, by zaliczyć semestr na wielu kierunkach studiów. Jeśli jeszcze nie rozpocząłeś pracy, szczególnie w swoim zawodzie, praktyka studencka to dobry moment na wstępne sprawdzenie się na rynku pracy i też doskonała okazja na zwiększenie sieci swoich kontaktów.

Wykorzystaj czas praktyk do maksimum

Często mamy dużą swobodę w wybraniu przyszłego pracodawcy na czas praktyk i podczas poszukiwań warto się do tego przyłożyć, a można zyskać naprawdę wiele. Dobrze dobrane praktyki studenckie są zgodne z naszymi zainteresowaniami oraz kierunkiem studiów. To gwarantuje, że praktyka studencka zostanie nam uznana na uczelni i otrzymamy za nią punkty ECTS. Praktyki nie powinny stwarzać w nas poczucia znudzenia i przymusu. To ma być swojego rodzaju sprawdzian naszych umiejętności oraz zdobycia nowych. Jeśli mamy taką możliwość, zapytajmy starszych studentów, którzy już ukończyli praktyki o ich opinię. Na forach internetowych również znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące konkretnego pracodawcy. Takie podejście opłaci się, szczególnie że kreuje ono możliwość uzyskania stałego zatrudnienia, jeśli się sprawdzimy. Jeżeli uczelnia zawęża miejsca, w których można odbyć praktyki, nie pozostaje nam nic innego, jak polegać na opiniach innych oraz odrobinie szczęścia.

Sieć kontaktów

Może okazać się, że po ukończeniu praktyk, firma zaoferuje nam staż lub umowę o pracę. Oczywiście nie zależy to wyłącznie od tego, jak wypadniemy jako przyszły kandydat, jednak warto mieć to na uwadze. Poznawanie nowych osób w miejscu, w którym odbędziemy praktyki, może okazać się bardzo wartościowe. W obecnych czasach budowanie sieci kontaktów to opcja nie tylko dla profesjonalistów, ale także przyszłych pracowników. Nawiązywanie nowych znajomości i ich utrzymywanie, może w późniejszym czasie skutkować znalezieniem pracy poprzez polecenie Ciebie w firmie.