Studia stacjonarne czy niestacjonarne? Które wybrać?

Studia stacjonarne czy niestacjonarne? Które wybrać?

Przed zapisaniem się na studia, przyszły student decyduje się zazwyczaj w pierwszej kolejności wybrać kierunek, którym jest zainteresowany. Później znajduje uczelnię, w której chciałby rozpocząć naukę, a na końcu składa niezbędne dokumenty. W międzyczasie powinna zapaść również decyzja, czy zamierzamy pracować i jednocześnie studiować. Dobrą wiadomością dla wszystkich przyszłych studentów jest to, że wiele uczelni wyższych oferuje dany kierunek w kilku możliwych trybach do wyboru. Istnieje prosty podział na studia stacjonarne oraz niestacjonarne. Spotkamy się także z określeniami zaoczne oraz wieczorowe — obie należą do grupy studiów niestacjonarnych.

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne, potocznie zwane dziennymi, to forma studiów na uczelniach publicznych, finansowana z budżetu państwa. Zapisując się na dany kierunek w trybie stacjonarnym, nie ponosimy opłat za realizowane kursy. Wyjątek stanowią niezaliczone przedmioty i powtarzanie ich w kolejnych semestrach. Tryb stacjonarny jest chętnie wybierany właśnie z powodu braku opłat, ale równocześnie najbardziej oblegany. Taki sposób studiowania sprawdzi się wówczas, kiedy nie zamierzamy jednocześnie pracować. Oczywiście, w zależności od planu zajęć, mamy możliwość pracowania na zmiany około wieczorowe lub nocne, a także w weekendy, kiedy zajęcia się nie odbywają.

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne to optymalny wybór dla osób, które chcą jednocześnie zarabiać na swoje utrzymanie. Takie studia pozwalają na realizowanie programu studiów w formie zjazdów, zazwyczaj raz na dwa tygodnie, od piątku do niedzieli. Studia wieczorowe zaś charakteryzują się zajęciami w godzinach popołudniowych i wieczornych. Decydując się na tryb niestacjonarny oraz jedną z wymienionych form, możemy łatwiej dzielić między sobą pracę oraz naukę. Minusem tego rozwiązania, jest konieczność uiszczania opłat za studia. Niestety bardzo często są to wysokie kwoty, co w przypadku pracy dorywczej może to być trudne do wykonania.

Sprawdź ofertę na https://mans.org.pl/ – renomowanej uczelni WSM w Warszawie