Studia za granicą

Studia za granicą

Dlaczego warto pomyśleć o studiach za granicą? Zagraniczne studia, to nie tylko wspaniała przygoda, którą zapamiętasz do końca życia, ale także: możliwość nauki na topowych uczelniach, uzyskanie świetnych perspektyw życiowych, opanowanie języka obcego na biegłym poziomie oraz zdobycie przyjaźni na całe życie! Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące studiów za granicą.

W jakich krajach mogę studiować po angielsku?

Większość europejskich studiów oferuje studia po angielsku. Pytanie brzmi – czy znajdziesz tam odpowiedni kierunek dla siebie?

Największą liczbę kierunków po angielsku oferują oczywiście kraje anglojęzyczne. Jednak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, czy Australia dla wielu osób są nieosiągalne finansowo. Roczny koszt nauki rozpoczyna się tam często od 60000 zł za rok. Alternatywą może być Republika Irlandii, gdzie studia kosztują 3000 € za rok, a oferta kierunków jest tam bardzo szeroka.

Oprócz powyższych destynacji jest na szczęście jeszcze wiele krajów oferujących studia w języku angielskim. Należą do nich m.in.:

  • Holandia – ponad 1500 kierunków w pełni po angielsku
  • Niemcy – ponad 1000 kierunków w pełni po angielsku
  • Włochy – ponad 900 kierunków w pełni po angielsku
  • Hiszpania – ponad 600 kierunków w pełni po angielsku
  • Belgia – ponad 700 kierunków w pełni po angielsku
  • Dania – ponad 500 kierunków w pełni po angielsku
  • Szwecja – ponad 500 kierunków w pełni po angielsku
  • Finlandia- ponad 200 kierunków w pełni po angielsku
  • Malta- ponad 200 kierunków w pełni po angielsku
  • Norwegia – ponad 100 kierunków w pełni po angielsku

Ile kosztują studia za granicą?

Już wiesz, że studia w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii są kosztowne. Jednak jest wiele alternatywnych opcji. Holandia ma czesne na poziomie 1 150 € za pierwszy rok oraz 2 300 € za kolejne lata. Studia we Włoszech kosztują od 400 € do 4 400 € rocznie, w Hiszpanii do 1 500 €, w Belgii do 1 100 €, natomiast we Francji, Niemczech, na Malcie i w całej Skandynawia edukacja jest bezpłatna!

Czy trudno jest dostać się na studia za granicą?

Na topowe uniwersytety oczywiście nie jest łatwo się dostać Jednak nie brakuje wielu dobrych uczelni, na które nawet osoby z przeciętnymi wynikami mają szanse trafić.

Istotną kwestią jest mądre dobranie kierunków oraz odpowiednie przygotowania aplikacji. Wiele uczelni patrzy nie tylko na wyniki w nauce, ale także na osiągnięcia pozaszkolne. CV, list motywacyjny, referencje oraz to jak zaprezentujesz się podczas rozmowy rekrutacyjnej może okazać się kluczowe.

Kiedy rozpocząć przygotowania do studiów za granicą?

Im szybciej to zrobisz – tym lepiej. Nie tylko będziesz mieć więcej czasu na spokojny wybór odpowiednich kierunków studiów, ale także zyskasz możliwość wzmocnienia swojej aplikacji poprzez podjęcie dodatkowych działań. Dodatkowo, w niektórych krajach im szybciej złożysz aplikację, tym szybciej otrzymasz wyniki i będziesz mógł skupić się na organizacji wyjazdu.

Aplikuj na studia za granicą z Eduworld

Jeśli chcesz aplikować z profesjonalnym wsparciem, to koniecznie rozważ aplikacje z Eduworld. Nie tylko uzyskasz pomoc w przygotowanie bardzo silnej aplikacji, ale także w organizacji wyjazdu oraz wyborze kierunków studiów!