Czy warto zdawać egzaminy w pierwszym terminie?

Czy warto zdawać egzaminy w pierwszym terminie?

Słowo „egzamin” powoduje u nas pojawienie się nieprzyjemnych myśli. Pierwsze skojarzenia, które kłębią się w głowie to strach przed niepowodzeniem. Dodatkowo duża ilość nauki, fruwające po całym domu notatki i zarwane noce. Najczęściej studenci mogą zdawać egzaminy w kilku terminach. Podpowiadamy, jaki jest najodpowiedniejszy.

Codzienna nauka

Grafiki zajęć na uczelni są ułożone tak, że bardzo często nie mamy czasu uczyć się na bieżąco. Idealnym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie sobie czasu na przykład: „Codziennie o 19:00 czytam wszystkie notatki z dzisiejszego dnia”. Ten sposób pozwala lepiej usystematyzować wiedzę. Jeśli nie mamy jeszcze wyrobionego takiego nawyku, możemy spróbować go wprowadzić, systematycznie go ćwicząc do momentu, aż nie wejdzie on nam w krew. Takie przygotowanie sprawi, że jesteśmy bardziej pewni tego, że zdążymy nauczyć się danego materiału na pierwszy termin egzaminu.

Planowanie sesji

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do skuteczności uczenia się na bieżąco albo po prostu uważamy, że faktycznie brakuje nam czasu na regularną naukę, zaplanujmy czas sesji odpowiednio wcześniej. Z pewnością każdy ma ulubione przedmioty, których nauka przychodzi łatwo. Jednak są też takie, które sprawiają większy problem — ze względu na stopień trudności lub obszerny materiał. Spróbujmy nadać priorytety każdemu egzaminowi. Uwzględnij jego istotność, termin, oraz to, czy jego nauka będzie dla Ciebie łatwiejsza niż w przypadku pozostałych. Zajmijmy się w pierwszej kolejności tym, który wymaga największego wkładu z naszej strony. Jeśli niektóre terminy egzaminów są blisko siebie, a z naszego planu wynika, że nie uda nam się zdać ich w pierwszym terminie, skupmy całą energię na ważniejszym oraz tym, którego nie lubimy. Planowanie to podstawa dobrego rezultatu.

Pierwszy termin? To optymalny wybór

Niezależnie, który schemat wybierasz lub może łączysz oba, zdawanie egzaminów w pierwszym terminie ma jedną istotną zaletę — jeśli zdasz, zyskujesz więcej czasu wolnego dla siebie. Organizm wycisza się i szybciej pozbywasz się całego stresu, który nagromadził się z powodu sesji.