Jak zaplanować pisanie pracy dyplomowej?

Jak zaplanować pisanie pracy dyplomowej?

Praca dyplomowa to szczególnie ważny moment, który kończy pewny etap studiów. W zależności od tego, czy jest to Twoja pierwsza praca np. licencjacka, czy masz już doświadczenie i piszesz pracę magisterską, warto odpowiednio przygotować się do jej napisania. Poniżej kilka praktycznych porad, które mogą Ci pomóc w pisaniu pracy dyplomowej. Pamiętaj, że to tylko porady, których zadania jest ułatwienie Ci pracy, ale całość musisz i tak przygotować sam.

Dokładny plan działania

Kiedy zdecydujesz już, na jaki temat chcesz pisać i pod czyim okiem, zrób wstępny research swojego tematu. Przygotuj spis książek, publikacji i stron internetowych, które związane są w Twoim tematem. Musisz pamiętać, że na wszystko potrzeba odpowiedniej ilości czasu, dlatego wypisz sobie w punktach, co musisz przygotować, żeby rozpocząć pisanie. Naoczna lista pomoże Ci uświadomić sobie, ile pracy jest przed Tobą. Trzymaj się planu, nawet jeśli do oddania pracy jest dużo czasu, to już teraz poświęć np. godzinę dziennie, żeby realizować punk po punkcie, to co masz na swojej liście.

Porzuć nierealne wyobrażenia

Z pewnością każdy zna historie, które od lat krążą na kierunku, że ktoś napisał pracę w tydzień. Pewnie, że się da, tylko jakim kosztem? Ciągły stres, nieprzespane noce i strach, że jednak się nie zdąży. A to wszystko finalnie może przełożyć się na pracę, z której nie jesteśmy do końca zadowoleni. Aby uniknąć takich sytuacji, weź pod uwagę, że samo napisanie pracy jest procesem, który wymaga czasu. A do tego wszystkiego, trzeba jeszcze zapoznać się z tematem. Im wcześniej zaczniesz, nawet małymi krokami, to oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu.

Ostatnia prosta

Od momentu napisania pracy do jej ostatecznego zaakceptowanie jest jeszcze kawałek drogi. Dlatego nie kończ pisania pracy w ostatnim możliwym dniu. Zaplanuj napisanie pracy kilka dni wcześniej, przed terminem oddania. Przeczytaj jeszcze rac całą swoją pracę, prześpij się i następnego dnia ze świeżym spojrzeniem ponownie zapoznaj się ze swoją pracą. Zanim odeślesz całość do promotora, poproś znajomych, żeby przeczytali, to co napisałeś. Jeśli dla nich będzie to zrozumiałe i Ty sam nie będziesz miał uwag, to śmiało wyślij do promotora. Pamiętaj, że czekają Cię jeszcze poprawki i ostateczne wgranie pracy do systemu antyplagiatowego. To już naprawę ostatnia prosta przed finalną obroną. Jest to idealny moment na chwilę odpoczynku!