Języki obce a praca – na czym się skupić?
Żyjemy w czasach, kiedy wszystko dookoła nas prężnie rozwija się, szczególnie pod kątem technologicznym. Międzynarodowe podejście dużych firm daje duże możliwości pod kątem znalezienia wymarzonej pracy. Rynek potrzebuje specjalistów, którzy nie tylko mają umiejętności w danej dziedzinie. Istotna jest także znajomość na poziomie komunikatywnym co najmniej jednego języka obcego. To otwiera właśnie drogę studentom, którzy szybko przyswajają nową wiedzę i poszerzają swoje zdolności lingwistyczne.
Języki obce w pracy
Jeśli pierwsze poważniejsze doświadczenie zawodowe już za Tobą, to prawdopodobnie wiesz, że w wielu ogłoszeniach zaznaczają, że do pracy wymagany jest język obcy (a zdarza się, że nawet dwa). Język angielski lub niemiecki bardzo często nie wystarcza, żeby dostać posadę w danej firmie. Pracodawcy chcą być pewni, że nawet jeśli kandydat nie wykorzysta w pracy drugiego ze swoich języków obcych, firma może się rozrosnąć, a wtedy będzie potrzebna osoba, która dany język zna i dobrze się nim posługuje. Warto mieć to na uwadze. Wskazówką tutaj dla wszystkich studentów będzie to, żeby zadbać o poznanie w, chociaż podstawowym zakresie, języka innego niż angielski lub niemiecki.
Gdzie uczyć się języków?
Dostęp do wiedzy jest w dużym stopniu ułatwiony. Wykorzystaj to i sprawdź, w jaki sposób możesz nauczyć się nowego języka. Możliwości jest mnóstwo! Od zwykłego korzystania z zasobów tradycyjnej biblioteki, poprzez kursy językowe stacjonarne i online, a kończąc na aplikacjach stworzonych z myślą o nauce języków obcych. Jeśli masz czas i możliwość wyjechania na kurs za granicę, skorzystaj z tego. Program wymiany studenckiej, taki jak Erasmus, podniesie Twoje kwalifikacje, a przy okazji poznasz wiele nowych osób, z którymi porozmawiasz w ich języku. Oczywiście nie poprzestawaj na szlifowaniu swojego głównego języka obcego.
Jaki język wybrać?
Wiele ofert pracy, które znajdziesz, będzie w treści zawierało wymóg znajomości języka francuskiego, niderlandzkiego, norweskiego czy też czeskiego. Od czasu do czasu możesz trafić na bardziej orientalne języki. Wybór należy do Ciebie. Pierwsze kroki w nauce bywają trudne. Trzeba tylko dobrze to rozplanować i skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi. Dzięki temu zobaczysz jak szybko można nauczyć się nowego języka i zyskać w oczach przyszłego pracodawcy.