Wyjazdy zagraniczne — jak się przygotować?

Wyjazdy zagraniczne — jak się przygotować?

Studencie! Czy czeka Cię pierwsza podróż za granicę? Chcesz dowiedzieć się, o czym pamiętać przed wyjazdem? Podpowiadamy, jak zadbać o każdy szczegół przed wyruszeniem w podróż.

Stwórz listę

Na kartce wypisz pod sobą takie kategorie jak: dokumenty, pieniądze, transport, ubrania, leki, kosmetyki, sprzęt elektroniczny oraz pozostałe i zostaw trochę miejsca na ich uzupełnienie. Ta lista ma na celu w jednym miejscu zebrać te rzeczy, o których należy pamiętać. Pod kategorią „Dokumenty” uzupełnij, co jest wymagane do przekroczenia granicy, na przykład paszport. Z kolei w kategorii „Sprzęt elektroniczny” dodaj ładowarkę do telefonu. Zacznij przygotowywać taką listę z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. W kategorii „Pozostałe” umieść wszystkie inne rzeczy. Pamiętaj o ograniczeniach w przypadku lotów samolotowych. Sprawdź pogodę i weź pod uwagę nieprzewidziane sytuacje takie, jak brak bankomatu w pobliżu miejsca, w którym nocujesz. Miej pełną kontrolę nad tym, co chcesz zabrać i jak już to zrobisz, wykreśl te rzeczy, których nie musisz zabierać ze sobą w podróż.

Jedzenie

Wyjazdy zagraniczne to zwykle długi czas samego transportu, dlatego zaplanuj sobie posiłki. Na ten czas przygotuj sobie kilka mniejszych przekąsek i od jednego do dwóch większych. Nie zapomnij też o wodzie. Na lotnisku i w samolocie możesz skorzystać z oferty gastronomicznej, ale zorientuj się wcześniej, co dany lokal lub przewoźnik oferują.

Gotówka

Walutę wymień odpowiednio wcześniej, ale nie trzymaj ze sobą całej gotówki potrzebnej w trakcie pobytu, ale raczej jej część. Staraj się wykorzystywać kartę płatniczą tam, gdzie to możliwe. Oczywiście sprawdź, czy Twój bank posiada korzystne przewalutowanie i czy należy spodziewać się dodatkowych prowizji za transakcję.

Ubezpieczenie

Jeśli jej nie posiadasz, rozważ zakup polisy ubezpieczeniowej, która pomoże sfinansować koszty leczenia lub transportu medycznego, w razie, gdybyś tego potrzebował. Nie ma co ryzykować, ale zanim dokonasz zakupu, zapoznaj się uważnie z regulaminem i warunkami u danego ubezpieczyciela.

Dzień wyruszenia w podróż

W zależności od długości podróży i czasu jej rozpoczęcia wyśpij się, a bagaż spakuj dzień wcześniej. Wspomagaj się podręczną listą, a gwarantujemy, że niczego nie zapomnisz!