Nauka stacjonarna czy hybrydowa? Zalety oraz wady jednej i drugiej

Nauka stacjonarna czy hybrydowa? Zalety oraz wady jednej i drugiej

Wiele osób na świecie od długiego już czasu prowadzi swój biznes lub pracuje w pełni zdalnie. Dokładnie to samo może dotyczyć również studiów. Obecnie ten trend jest ciągle udoskonalany i poszerzany w szczególności na prywatnych uczelniach. Często w czasie sesji  egzaminy odbywają się w formie stacjonarnej, ale wykłady (a czasem też laboratoria i ćwiczenia) są prowadzone przez internet.

Zalety i wady nauki stacjonarnej

To tradycyjny sposób nauki, który znamy wszyscy. Program jest realizowany poprzez naszą fizyczną obecność na zajęciach. Przemawia za nim na pewno lepszy kontakt z wykładowcą i z pozostałymi studentami. Dodatkowo mamy konkretnie wyznaczone terminy zajęć (trzymanie się planu) i szybszy dostęp do biblioteki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Główną wadą nauki stacjonarnej jest dojeżdżanie na uczelnię. Oczywiście o ile nie należymy do tych szczęśliwców, którzy mieszkają w jej pobliżu. Wczesne wstawanie też nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, a przygotowanie do zajęć zazwyczaj trochę trwa. Jeżeli doliczymy do tego również dojazdy i powroty do domu, możemy łatwo policzyć, że sporą część czasu bezpowrotnie marnujemy na te czynności.

Zalety i wady nauki hybrydowej

Nie u wszystkich model hybrydowy się sprawdzi. Docenią go z pewnością osoby, które szanują swój czas i lubią swoje domowe zacisze, a także swobodę w ustalaniu własnego rytmu pracy. To, co wyróżnia naukę hybrydową to zdecydowanie zaoszczędzony czas, który zwykle spędzilibyśmy na dojazdy. Mamy też dostęp do wielu przydatnych rzeczy, o których moglibyśmy zapomnieć, wychodząc z domu na uczelnię. Również, co każdy student lubi najbardziej, nie wydajemy pieniędzy na transport. W tym modelu nauki mamy do czynienia niestety z kilkoma wadami. Do większych zalicza się brak kontaktu z rówieśnikami oraz wymóg posiadania stabilnego i dość szybkiego połączenia internetowego. W porze zimowej rachunki za ogrzewanie mogą też wzrosnąć. Ponadto, zazwyczaj ucząc się zdalnie, jesteśmy mniej zdyscyplinowani do wykonania jakichś zadań. Taki typ nauki sprawdzi się raczej u osób, które potrafią się dobrze zmobilizować, bez pomocy drugiej osoby.