Jak znaleźć współlokatorów do mieszkania studenckiego?

Jak znaleźć współlokatorów do mieszkania studenckiego?

Znalezienie odpowiednich współlokatorów do mieszkania studenckiego bywa sporym wyzwaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wypłacalność to nie wszystko. Brak wspólnego języka z osobami mieszkającymi pod tym samym dachem, to ogromny problem. Podstawą jest, aby w mieszkaniu czuć się komfortowo oraz swobodnie. Ocenienie ludzi po okładce nie jest dobrym pomysłem. Pozory mylą! Czasami nie potrafimy ustalić zasad współżycia nawet z przyjaciółmi. Jest to zupełnie normalne, ponieważ każdy posiada zupełnie inne cechy osobowości. Jeśli potrzebujesz kilku sprawdzonych wskazówek, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Casting na współlokatora?

Casting na współlokatora wydaje się być pomysłem dość kontrowersyjnym. Jest to jednak najlepszy sposób na to, aby wyłonić osoby, które będą nam najbliższe pod względem osobowości. Oczywiście do rozmowy należy odpowiednio się przygotować. Warto zastanowić się, jakie pytania chcemy zadać potencjalnym lokatorom. Wiadomym jest, że nie mogą być one zbyt prywatne, gdyż pewnych granic nie należy przekraczać. Warto zainteresować się, czy dana osoba nie ma problemów z utrzymaniem płynności finansowej. Czy ktoś utrzymywany przez rodziców spada niżej w klasyfikacji, niż osoba pracująca? Nie! Czasami to właśnie ci, którzy imają się różnych prac dorywczych, mogą mieć problem z uregulowaniem należności. Jeśli wynajmujemy całe mieszkanie, a pokoje jedynie podnajmujemy, to musimy liczyć się z koniecznością zapłaty pełnej kwoty we wskazanym terminie. Właściciel nieruchomości może, ale wcale nie musi, przedłużyć okres spłaty. Studenci utrzymywani przez rodziców częściej są bardziej stabilni finansowo, jednak nie jest to regułą.

Okres próbny

Podpisanie umowy na rok do przodu to rozwiązanie, które ma zarówno zalety, jak i wady. Może okazać się, że wspólne życie będzie prawdziwą udręką. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wynajem na okres próbny (np. trzech miesięcy). Wszystko po to, aby przekonać się, czy funkcjonowanie pod jednym dachem będzie możliwe.