Studia – zadbaj o swój komfort psychiczny

Studia – zadbaj o swój komfort psychiczny

Duża ilość zajęć, wczesne wstawanie, uczenie się do egzaminów po nocach — to wszystko sprawia, że zdecydowanie brakuje czasu na pomyślenie o sobie chociaż przez chwilę. Żeby codziennie zaczynać swój dzień z czystym umysłem i dobrym humorem, a przede wszystkim utrzymywać poziom energii na jednakowym, wysokim poziomie, należy zadbać o kilka istotnych elementów, które łączą się w całość.

Zarządzaj czasem

Kwestią podstawową, od której powinniśmy zacząć, to przyjrzenie się temu, jak wygląda nasz zwykły dzień. Na pewno masz pod ręką plan zajęć i pracy, jeśli równocześnie pracujesz. Postaraj się każdego dnia przeznaczyć około godziny wolnego czasu tylko dla siebie. W ciągu tygodnia najlepiej będzie, jak zaplanujesz jeden cały wolny dzień.  Jeśli się to nie uda, postaraj się tak ułożyć swój plan, żeby to wypadło przynajmniej raz na dwa tygodnie. Wyznaczanie sobie bloków czasowych na różne aktywności to świetna metoda, która sprawdza się w większości przypadków. Planuj z wyprzedzeniem — nawet jeśli należysz do grupy osób spontanicznych, raz w tygodniu np. w niedzielę rozpisz sobie nadchodzący tydzień, Twoje zadania oraz spotkania uwzględniając plan zajęć i/lub pracy. Pomyśl nad priorytetami i jeśli, coś nie wymaga działania od razu i nie jest ważne, staraj się to przesunąć, a to pozwoli Ci zyskać wolny czas na pilniejsze sprawy, które wymagają Twojego działania.

Medytuj, medytuj i jeszcze raz medytuj

Medytowanie pozytywnie wpływa na nasze najważniejsze sfery życia. Wiele osób bardzo szybko porzuca medytowanie, bo wydaje im się to nudne i niedające żadnych korzyści. Otóż nie! Najlepiej zacząć od codziennych 5-minutowych sesji oddechowych. Później, gdy będziemy już czuli się na tyle komfortowo, żeby zacząć medytować, zwiększajmy czas jednego treningu stopniowo.

Pamiętaj o odżywianiu

Brak czasu zdecydowanie skutkuje w niezdrowym odżywianiu. Sięgamy po szybkie przekąski, które są mocno przetworzone i w większości nie są zdrowe dla naszego organizmu. W porze obiadowej również pojawia się często fast food. Wskazówką będzie regularne spożywanie pełnowartościowego i jednocześnie lekkiego śniadania i jedzenie posiłków w równych odstępach czasowych. Stara się unikać przetworzonej żywności oraz pamiętajmy o piciu kawy tylko do godzin około południowych. Dzięki temu nasz sen nie zostanie zaburzony przez kofeinę.