Pierwsze CV – o czym warto pamiętać?
Studia to często najlepszy czas na podjęcie pierwszej pracy. Zdobywamy doświadczenie, które po otrzymaniu dyplomu pomoże nam na dobre rozpocząć karierę zawodową. Warto zatem aplikować na staże, które nawiązują do profilu naszej specjalizacji. Jeśli nie uda nam się znaleźć pracy związanej z naszą branżą, to nic strasznego! Warto wtedy zdecydować się na inną, żebyśmy mogli nabyć podstawowe umiejętności takie jak: praca w zespole, radzenie sobie ze stresem czy umiejętność kreatywnego myślenia. W poszukiwaniu pierwszych prac pomoże nam CV — o tym, jak je przygotować oraz jak sprawić, że będziemy się wyróżnić, dowiesz się, czytając kilka prostych zasad.
CV — podstawowe informacje
Jeśli piszesz po raz pierwszy swoje CV, to warto zapoznać się z podstawowymi informacjami. Musisz wiedzieć, że CV to pewna forma przedstawienia siebie. W internecie znajdziesz się mnóstwo gotowych szablonów, z pewnością wybierasz coś dla siebie. Pamiętaj, że jest to Twoja wizytówka, tutaj pierwsze wrażenie jest szczególnie ważne!
CV podzielone jest na kilka sekcji, takich jak: podstawowe dane osobowe, wykształcenie, zdobyte doświadczenie zawodowe, krótki opis swojej osoby oraz umiejętności. Każde CV powinno zawierać również aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych — bez problemu znajdziesz ją w wyszukiwarce.
Brak doświadczenia zawodowego — to nie problem!
Oczywiste jest, że jeśli jesteś studentem, to dopiero zdobywasz swoje doświadczenie. W takim przypadku usuń sekcję z doświadczeniem zawodowym i skup się na swoich innych działaniach. Jeśli działałeś w kole naukowym — wspomnij o tym, to z pewnością pokaże przyszłemu pracodawcy, że jesteś ambitny. Ukończyłeś kursy — to super! Opisz je, będzie to doskonały sposób, żeby pokazać swoje nabyte umiejętności.
O mnie — kreatywny sposób na swoją osobę!
Każde CV powinno zawierać krótki opis sobie. Napisz otwarcie, że jesteś studentem i wskaż swój kierunek. Opisz swoje mocne strony, jeśli jesteś kreatywny, potrafisz z każdego problemu wyjść obronną ręką, to koniecznie o tym wspomnij. Lubisz pracę w zespole, jesteś świetny w organizacji — to wszystko powinien wiedzieć Twój przyszły pracodawca.
O tym pamiętaj
Staraj się tworzyć CV pod konkretną ofertę pracy lub stażu. Wyszukuj fraz kluczowych w ogłoszeniu i używaj ich w swoim CV, często większe firmy stosują pewne algorytmy przy selekcji kandydatów. Użycie tych samych fraz kluczowych sprawi, że Twoja aplikacja przejdzie etap przesiewowy. Sprawdź, czy tekst jest poprawnie sformatowany, nie zawiera błędów ortograficznych, językowych lub literówek. Pamiętaj, że przy każdej uczelni działa wsparcie dla studentów przy poszukiwaniu pracy. Również w tym miejscu będziesz miał możliwość skonsultowania swojego CV — skorzystaj z tego.