Umiejętności miękkie – pamiętaj o nich

Umiejętności miękkie – pamiętaj o nich

Studia to czas, kiedy przygotowujemy się do rozpoczęcia ścieżki zawodowej. Każdy człowiek ma różne plany na siebie i swoją karierę. Jedni będą czerpać ze studiów jak najwięcej, żeby później móc wykorzystać zdobyte informacje w życiu, dla drugich sama uzyskana wiedza będzie mniej ważna, niż ogólnie spędzony czas studencki. Bez względu na to, jakie mamy podejście, jest kilka umiejętności, które warto przyswoić już w czasie życia akademickiego. Są to tak zwane kompetencje miękkie, których można nauczyć się na każdym kierunku.

Zadbaj o swój wizerunek!

Studia to najlepszy czas i okazja, żeby zacząć pokazywać siebie! Dobra autoprezentacja to  już połowa sukcesu. Przy okazji różnych prezentacji, wato zadbać o umiejętne zaprezentowanie siebie. Poćwicz sposób przedstawiania swoich pomysłów,  pamiętaj o poprawnej wymowie i tonacji głosu. Przydatna jest również nauka opanowania stresu. Pamiętaj, jak Cię widzą, tak Cię piszą!

Zadbaj o dobre relacje!

Druga istotna lekcja, którą można odrobić na studiach to nauka pracy w zespole i nawiązywanie znajomości. Każda praca wymaga od ludzi w mniejszym lub większy stopniu umiejętności nawiązywania relacji. Jest to dobry start!

Nawiązywanie relacji to jedno, ale tak naprawdę najważniejsza jest praca zespołowa. Studia to czas wykonywania różnych projektów w  grupach. Dokładnie to samo czeka nas w życiu zawodowym. Będziemy musieli poradzić sobie z pracą w zespole z innymi pracownikami. Już na etapie pisanie CV lub rozmów o pracę warto zaznaczyć, że opanowaliśmy zasady współpracy z innymi Jest to umiejętność, którą z pewnością docenia pracodawca.

Samodzielność i kreatywność — zawsze w cenie

Choć może wydawać się, że na naukę samodzielności przyjdzie jeszcze czas w pierwszej pracy, to nic bardziej mylnego. Samodzielność i odpowiedzialność za swoje zadania to tak naprawdę kluczowe czynności w każdej przyszłej pracy. Warto już od czasów akademickich przyswajać takie umiejętności.

Również kreatywność, to bardzo ważna część naszej dalszej kariery. Każdy pracodawca ceni sobie kreatywnych ludzie dookoła siebie, dlatego nie bój się przedstawić swoich pomysłów w grupie!

Elastyczność — przyda się w przyszłości

Elastyczność i umiejętność adaptacji w to kolejne ważne kompetencje, które warto zacząć szkolić już na studiach. Często praca nad projektem jest na tyle dynamiczna, że wymaga od nas dostosowania się do różnych okoliczności. Podobnie jest w pracy, czasem musimy zmienić swoje podejście czy dostosować się do nowych oczekiwań.

Pamiętajmy, że studia to nie tylko czas zabawy, ale również najlepszy moment, żeby uczyć się na własnym przykładzie. Warto przyswajać umiejętności, które znacznie ułatwią nam dalsze życie. Warto pamiętać, że to, czego nauczymy się sami, zostanie z nami na długo czas.