Stypendium dla studentów — co trzeba wiedzieć

Stypendium dla studentów — co trzeba wiedzieć

Stypendia to szansa dla studentów, na dodatkowe środki, które pomogą w codziennym życiu na studiach. Warto zainteresować się tematem wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego lub nowego semestru. Każde stypendium ma podany termin, do którego należy składać wnioski. Poniżej cztery kategorie stypendiów, które przyznawane są na uczelniach.

Kto może zdobyć stypendium?

Tak naprawdę jest wiele dziedzin, za które można zdobyć stypendium. Nie ważne, czy jesteś studentem studiów zaocznych, czy stacjonarnych. Nie liczy się również Twój wiek czy rok studiów. Każdy, kto ma aktywny status studenta, może ubiegać się o stypendia. Jeśli studiujesz na dwóch kierunkach lub uczelniach, to przysługuje Ci prawo do pobierania stypendium tylko na jednym kierunku, według Twojego wyboru. Co ważne, można łączyć różne rodzaje wsparcia, pod warunkiem, że łącza ich suma nie będzie przekraczała w miesiącu określonej kwoty.

Warunki otrzymania stypendium na każdej uczelnie są inne, dlatego należy przygotować różne dokumenty w zależności od tego, co jest podane w wymaganiach. Warto wcześniej zainteresować się tematem, sprawdzić dokładnie na stronach wydziałowych, ponieważ każdy wydział czy uczelnia przyznają różne kwoty.

Wyróżnienie rektora

Najlepsi studencie mogą korzystać ze stypendium rektora. Co ważne, wyróżnienie nie jest przyznawane tylko osobom z najwyższą średnią. Osiągnięcia artystyczne lub sportowe, są równie istotne, co naukowe. Warto zatem starać się o to wyróżnienie, nawet jeśli nasza średnia nie jest wysoka.

Stypendium socjalne

O stypendium socjalne może ubiegać się każdy student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. To czy student znajduje się w trudnej sytuacji, określa się za pomocą miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta. Zazwyczaj, to właśnie starając się o to wsparcie, trzeba wypełnić dużo dokumentów i uzbroić się w cierpliwość.

Stypendium specjalne

Kolejne wsparcie skierowane jest dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami i jest to tak zwane stypendium specjalne. Aby ubiegać się o takie wsparcie, należy dostarczyć orzeczenie o niepełnosprawności, a sama kwota, która zostanie przyznana, zależy od stopnia niepełnosprawności.

Wyróżnienie ministra

Istnieje również wyróżnienie ministra, które przyznawane jest za znaczące osiągnięcia naukowe lub sportowe. Całą procedurę dotycząca przyznania stypendium, szczegółowo opisano na stronie rządowej.

Warto dopytywać i korzystać z takich wyróżnień. Często są to dodatkowe środki dla młodych studentów. Najważniejsze to dowiedzieć się na swoim wydziale, jakie wymogi trzeba spełnić.