Ubezpieczenie studenckie — czy warto?

Ubezpieczenie studenckie — czy warto?

Moment, kiedy stawiamy samodzielne kroki w dorosłym życiu, jest często wyczekiwany przez młodych ludzi. Kiedy nadchodzi czas wyprowadzki do innego miasta, zaczyna się samodzielne życie studenta, często zapominamy o podstawowej ochronie naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Przychodzi jednak moment, kiedy musimy z wielu powodów, np. z powodu praktyk wykupić ubezpieczenie. Poniżej informacje, co jako studenci powinniśmy wiedzieć o ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie zdrowotne

Musisz wiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo istotne. Bez niego nie masz dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby być ubezpieczonym, trzeba mieć tytuł do ubezpieczenia, czyli należy pracować i opłacać składki zdrowotne. Pamiętaj, że jeśli pracujesz i opłacasz składki zdrowotne, to jesteś automatycznie wypisany z ubezpieczenia zdrowotnego u rodziców. Kiedy rezygnujemy z pracy, trzeba pamiętać, żeby znów ubezpieczyć się zdrowotnie.

Jeśli jednak nie mamy stałego zatrudnienia, to zawsze rodzice lub dziadkowie mogą dopisać Cię do swojego ubezpieczenia. Zdarza się jednak, że jeśli nie ma takiej możliwości, to musisz zgłosić się do dziekanatu. Warto tam dopytać o ubezpieczenie zdrowotnego. Zazwyczaj jest taka możliwość, musisz jednak złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ubezpieczenie od Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe w codziennym życiu. Dopiero podczas odbywania praktyk, jesteśmy zobligowani do jego wykupienia. Warto jednak pomyśleć wcześniej o jego posiadaniu. Jak sama nazwa mówi, takie ubezpieczenie chroni nas przed skutkami nieszczęśliwego, nagłego wydatku. Dzięki temu, jeśli złamiesz rękę na chodniku, będzie możliwość uzyskania dodatkowych środków na leczenie.

Odpowiedzialność cywilna

OC bardzo często oferowane jest w pakiecie z ubezpieczeniem NNW. Ma za zadanie ochronić studenta przed nieumyślnie spowodowanymi szkodami np. na praktykach, na uczelni lub w życiu codziennym. Niestety nie zawsze mamy wpływ na różne sytuacje, ale dzięki zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia, możemy być pewni, że uzyskamy pomoc i wsparcie.

Warto pamiętać o tym, że na uczelniach bardzo często oferowane są ubezpieczenia NNW i OC, które dedykowane są właśnie studentom. Często ich cena jest bardzo korzystna, a sama oferta ma rozbudowane warianty. Warto dopytać o szczegóły!