Erasmus+, czyli możliwość studiowania za granicą

Erasmus+, czyli możliwość studiowania za granicą

Jesteś studentem lub studentką i interesuje Cię wyjazd za granicę w celu studiowania, ale przede wszystkim poznania nowej kultury, osób i zobaczenia wspaniałych miejsc? Erasmus+ to program, który pomoże Ci w realizacji tych celów. To możliwość studiowania przez semestr lub dłuższy czas w innym kraju.

Wymagania

Jeśli zdecydujesz się zapisać do programu, musisz pamiętać o kilku wymogach formalnych. Wymogi mogą różnić się między sobą w zależności od uczelni i kierunku studiów, ale wyróżnia się trzy podstawowe. Po pierwsze, wyjazd w ramach programu jest możliwy dopiero po pomyślnym ukończeniu pierwszego roku studiów I stopnia. Jest to jeden z najmniej przyjemnych wymogów do spełnienia. Jednak w przypadku studiów II i III stopnia, wyjazd jest możliwy już na pierwszym roku. Po drugie, średnia ocen — tutaj wszystko zależy od liczby zainteresowanych danym kierunkiem, a kryterium decydującym będzie Twoja średnia ocen. Dodatkowym punktem do spełnienia jest dobra znajomość języka, którego wymaga uczelnia przyjmująca. Najczęściej spotykaną praktyką jest przystąpienie do egzaminu kwalifikującego z języka obcego w Polsce. Po trzecie, program Erasmus+ wymaga od Ciebie bycia zapisanym na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie lub doktoranckie. Nie ma możliwości wyjazdu na studiach podyplomowych.

Zapytaj na uczelni

W pierwszej kolejności dowiedz się, kto jest odpowiedzialny za program międzynarodowej wymiany studenckiej na Twoim kierunku studiów. Będzie to jedna z Twoich osób kontaktowych i która odpowie na Twoje pytania. Jeśli nadal masz pytania, udaj się do Biura Współpracy Międzynarodowej, gdzie z pewnością rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości. Jeśli spełniasz wymagania, aplikuj!

Korzyści z programu Erasmus+

Poza oczywistymi zaletami, jak poznanie nowych osób, doszlifowanie języka obcego czy też zwiedzenie wielu wspaniałych miejsc, Erasmus+ finansuje Twoje koszta związane z samą podróżą oraz utrzymaniem się w kraju docelowym. Na nowej uczelni realizujesz program studiów według wcześniej ustalonego planu, a zaliczone przedmioty za granicą są uznawane w Polsce. Po powrocie kontynuujesz program studiów. Pamiętaj, że pozostali chętni wiedzą o tych korzyściach, więc liczba miejsc w ramach programu jest ograniczona i poza spełnieniem ogólnych warunków, liczy się również czas.