Strach przed studiami – jak go pokonać?

Strach przed studiami – jak go pokonać?

Nowa ścieżka edukacji może być przyczyną ogromnego stresu. Lęk przed studiami występuje nawet u pewnych siebie osób. Nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać na danej uczelni. Może okazać się, że poziom nauczania jest zbyt wysoki. Oczywistym jest, że nie zawsze wszystko się udaje. Strach nie może stanowić ograniczenia. Ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego „oczyścić głowę”, a także ustalić priorytety. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Nie bój się próbować!

Nie masz pewności, czy wybrany kierunek kształcenia jest tym właściwym? Nic nie szkodzi! Nie można bać się próbować oraz eksperymentować. Być może studia okażą się prawdziwym strzałem w dziesiątkę lub kompletną klapą. Nawet, jeśli dopiero po kilku tygodniach okaże się, że podjęta decyzja nie była właściwa, to nie warto się poddawać. Nigdy nie jest za późno na zmiany. W przyszłym semestrze lub roku akademickim można spróbować jeszcze raz. Wielu studentów pierwszego roku decyduje się poprawić maturę i rekrutować na wymarzony kierunek.

Nawiązuj znajomości

Przetrwanie na studiach „w pojedynkę” jest możliwe, ale często bardzo trudne. Prawdą jest, że introwertycy nie mają łatwego zadania. Niezbędne jest wyjście ze strefy komfortu oraz nawiązywanie nowych znajomości. Istnieje duża szansa na poznanie przyjaciół na całe życie! Zdarza się tak, że dana jednostka kompletnie nie potrafi odnaleźć się w grupie, co jest spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Co w takiej sytuacji? Zwykle istnieje możliwość przepisanie się do innej grupy, a nawet przejścia na indywidualny tok kształcenia. Nieprawdą jest, że jesteśmy „skazani” na tych samych ludzi przez wszystkie lata edukacji.

Wykazuj się

Studenci pierwszego roku często brani są pod lupę. Właśnie dlatego warto jest angażować się podczas zajęć. Z pewnością zostanie to docenione przez prowadzących. Ważne jest to, aby nie lekceważyć pierwszych ćwiczeń, prac do przygotowania w domu czy też testów sprawdzających. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.