Studia prawnicze nie takie straszne, jak je malują: fakty i mity jak wygląda życie studenta prawa

Studia prawnicze nie takie straszne, jak je malują: fakty i mity jak wygląda życie studenta prawa

Powstało wiele teorii o tym, z jakimi trudnościami muszą się mierzyć na co dzień studenci prawa. Czy faktycznie jest tak, jak mówią?

Prawo to jeden z najtrudniejszych kierunków studiów

Czy studia prawnicze są ciężkie? Tak. Czy wymagają dużo nauki i pracy? Tak. Czy na prawie wszyscy patrzą na siebie wilkiem i nie ma czasu zaznać studenckiego życia? Niekoniecznie.

Jedne kierunki studiów są bardziej, inne mniej wymagające. Tak było zawsze i nikogo to nie dziwi. Jeśli marzy ci się kariera prawnicza, musisz się liczyć z koniecznością wertowania kodeksów, analizowania przepisów, a także dużymi ilościami pamięciówek. Prawnikowi jednak nie wystarczy sama wiedza, ale niezbędna jest również umiejętność zastosowania jej w praktyce, co wymaga zrobienia aplikacji, wielu godzin spędzonych w kancelarii i sądzie. Czy można obowiązki studenta prawa pogodzić z życiem towarzyskim? Zdania są na ten temat podzielone. Sprawdźmy najczęściej pojawiające się opinii o życiu żaków z kierunków prawniczych.

Fakty i mity o życiu osób na studiach prawniczych

  • Aby dostać się na studia prawnicze, trzeba mieć doskonałe wyniki z egzaminu maturalnego

Prawda/fałsz

Państwowe uczelnie wyższe mają mocno ograniczoną ilość miejsc, dlatego bardzo wysoko stawiają poprzeczkę i przyjmują wyłącznie najlepszych maturzystów. Na szczęście z pomocą przychodzą uczelnie prywatne, na których również można uczyć się tych samych przedmiotów, często u tych samych nauczycieli akademickich.

  • Aby się utrzymać na prawie, trzeba się dużo uczyć

Prawda

Tu się nic nie zmienia. Tylko najlepsi mogą zostać prawnikami. Każda uczelnia wymaga od tych, którzy wybrali studia prawnicze i administracyjne ogromnego zaangażowania i wkładu pracy. Problem może tu stanowić nie tylko wkuwanie przepisów, ale również konieczność praktykowania w trakcie nauki. Niektórzy rozpoczynają swoje praktyki już po drugim roku studiów, a to może znacząco uszczuplić czas na przygotowywanie się do egzaminów i wymaga świetnej organizacji.

  • Studenci prawa nie mają czasu na akademickie życie

Prawda/fałsz

To kwestia bardzo indywidualna. Na każdym kierunku są osoby ambitne, które chcą osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce, a za imprezami nie przepadają. Są jednak i takie, które dzięki temu, że uczą się regularnie z zajęć na zajęcia, mogą sobie pozwolić na studenckie życie towarzyskie, spotkania ze znajomymi, wypady za miasto itp. Kluczem jest du dobra organizacja i systematyczność.

  • Na studiach prawniczych trwa wyścig szczurów

Prawda/fałsz

Wiele się słyszy o tym, jak to studenci prawa nie dzielą się notatkami, rywalizują między sobą, starając się od początku wyprzedzić swoją konkurencję, nie zawsze uczciwymi sposobami. To znowu uzależnione jest od konkretnych osób, ich charakteru i podejścia do studiów. Na każdym kierunku można znaleźć rozmaite jednostki. Na prawie jednak również zawierane są przyjaźnie na całe życie, a studenci potrafią przygotowywać się do egzaminów w niewielkich grupkach.

Czy warto studiować prawo?

Mówi się, że liczba absolwentów kierunków prawniczych jest obecnie większa, niż potrzeby rynku pracy. Jeżeli jednak marzy ci się zostać adwokatem, prokuratorem, sędzią, notariuszem czy radcą, pamiętaj, że warto sięgać po marzenia. Przy wysokim zaangażowaniu, idąc po określony cel, masz szansę osiągnąć to, czego pragniesz. Dyplom uczelni wyższej z kierunku prawniczego otwiera bardzo wiele drzwi, świadczy o tym, że absolwent sprostał licznym wyzwaniom intelektualnym.