Jak oszczędzać na jedzeniu będąc studentem?

Jak oszczędzać na jedzeniu będąc studentem?

Ceny w sklepach nieustannie rosną w górę, ale przecież student też musi dobrze zjeść! Czy da się połączyć dobre jakościowo jedzenie z niską ceną? Nie zawsze, ale nie jest to też niemożliwe. W tym artykule przedstawiamy parę pomysłów, jak walczyć z głodem za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Ustal swój budżet

Bez tego punktu dalsze planowanie mija się z celem. Usiądź wygodnie, weź do ręki kartkę i długopis. Stwórz dwie kolumny. W jednej zapisz swoje miesięczne dochody (praca dorywcza, kieszonkowe od rodziców, stypendia i tak dalej), a w drugiej stałe wydatki poza artykułami spożywczymi na przykład abonament za telefon, kosmetyki, czy też karnet na siłownię. Odejmij swoje wydatki od dochodów. Powiedzmy, że to maksymalna kwota, jaką możesz wydać na jedzenie w bieżącym miesiącu. Oczywiście pod warunkiem, że zostały uwzględnione wszystkie wydatki, w tym również nieprzewidziane oraz nie zamierzasz odkładać nawet najdrobniejszej kwoty na „czarną godzinę”.

Z listą w ręce

Jeżeli już wiesz, ile jesteś w stanie przeznaczyć na artykuły spożywcze, zaplanuj jadłospis na nadchodzący tydzień. Nie ma gorszego rozwiązania niż pójście do sklepu bez planu i listy zakupów. W internecie znajdziesz bardzo dużą ilość tanich, smacznych i pożywnych posiłków na każdy dzień, a podstawowe składniki dostaniesz w każdym sklepie.

Poluj na promocje

Poczuj się jak prawdziwy łowca. Posiadanie listy zakupów to jedno, ale wiedza o tym, które produkty aktualnie są na promocji, to inna historia. Wybierz do trzech pobliskich sklepów, w których zamierzasz zrobić zakupy i sprawdź gazetki promocyjne dostępne w internecie. Możesz też najpierw przejrzeć listę promocji i na jej podstawie ułożyć tani jadłospis. Tutaj należy trochę pogłówkować i polegać na ofercie danego sklepu. Jeżeli nie jesteś bardzo wybredny co do składników, to możesz bardzo ekonomicznie zjeść pełnowartościowe posiłki każdego dnia.

Postaw na lunchboxy

Gotuj posiłki dzień wcześniej i zabieraj je na uczelnię w pudełkach. Głód łapie w najmniej oczekiwanym momencie, a wtedy szukamy szybkiego rozwiązania tej sytuacji i zazwyczaj sięgamy po to, co mamy pod ręką. W większości przypadków będzie to niezbyt zdrowy posiłek i również nienależący do najtańszych. Przyrządzając posiłki dzień wcześniej, masz pewność, że żaden głód Ciebie nie zaskoczy, a część gotówki zostanie na Twoim koncie bankowym.