Jak pokonać nieśmiałość na studiach?

Jak pokonać nieśmiałość na studiach?

Wymieniamy codziennie ze sobą setki wiadomości, jesteśmy obecni na portalach społecznościowych, a nawet korzystamy z aplikacji do randkowania. Czas studiów to moment, w którym osoby nieśmiałe próbują pokonywać pewne bariery, lecz nie zawsze skutecznie i używając właściwych metod.

Niszczenie blokad

Na pokonanie nieśmiałości nie ma jednej skutecznej metody. Najlepiej sprawdza się połączenie kilku i trzymanie się pewnych zasad. Nieśmiałość na studiach najczęściej sprowadza się do trzech sytuacji: nawiązywania relacji z rówieśnikami, aktywnego udzielania się na zajęciach oraz załatwiania różnego rodzaju spraw, na przykład w dziekanacie. W tych sytuacjach możemy odczuć największe napięcie w różnych częściach ciała, jesteśmy nazbyt oszczędni w słowach, a czasem oznaki nieśmiałości widoczne są w postaci potu, zarumienionej twarzy oraz zapominaniu, jak się w danej sytuacji zachować.

Odpręż się

Wszystkie powyższe sytuacje należą do obszaru relacji interpersonalnych, a więc tam, gdzie mamy kontakt z drugim człowiekiem. Pierwszą z metod jest znalezienie codziennie kilku minut na ćwiczenia oddechowe oraz medytację. Usiądźmy w cichym miejscu, załóżmy słuchawki i włączmy spokojną muzykę. Regularna relaksacja przez kilka minut każdego dnia pozwoli nam na odstresowanie i zwiększenie pewności siebie.

Ćwicz umysł, nie tylko mięśnie

Kolejny krok to praktyka. Niestety, wiele osób, które chcą pokonać nieśmiałość, próbuje logicznie przekonać samego siebie i wyciągnąć z tego wnioski, jednak nie jest to skuteczne rozwiązanie. To, co nam pozostaje to metoda małych kroków (ale naprawdę małych). Nie rzucajmy się od razu na to, żeby zagadywać przypadkowo spotkane osoby na ulicy lub zapraszać kogoś na randkę. Aby pokonać nieśmiałość, musimy stopniowo adaptować się do danej sytuacji poprzez niewielkie kroki. Jeśli chcesz na przykład bardziej udzielać się na zajęciach, odtwórz ten scenariusz tylko w swojej głowie. Gdy już się oswoisz z tą sytuacją, zgłoś się tylko raz na najbliższych zajęciach i stopniowo zwiększaj częstotliwość do momentu, aż zyskasz upragnioną pewność siebie.