Dobra organizacja na studiach — to możliwe!

Dobra organizacja na studiach — to możliwe!

Nie każdy z nas jest fanem list to do i rozpisywania sobie szczegółowo dnia. Jednak studia, natłok zajęć, często również praca oraz życie towarzyskie powoduje, że coraz części trudno znaleźć na poszczególne rzeczy czas, a my sami mamy wrażenie, że kolejny dzień minął w mgnieniu oka. Poniżej przedstawiamy kilka rad, dzięki którym możesz odzyskać spokój i zaplanować czas na każdą czynność!

Poznaj siebie!

Jeśli chcesz rozpisać sobie swój plan działania, w którym konkretnie wyznaczysz czas na poszczególne czynności, to koniecznie musisz poznać siebie i swój rytm dnia. W dużej mierze będzie on uzależniony od zajęć na studiach lub Twojej pracy. Dlatego ważne jest, że umiejętnie wypełnić plan dnia, który dotyczy się czasu poza przebywaniem na uczelni lub w pracy. Jeśli wolisz pracować wieczorem lub w nocy, to popołudnie wykorzystaj na relaks i odpoczynek. Z drugiej strony, jeśli wolisz wieczorem mieć już „odhaczone” wszystkie czynności, to zaplanuj wszystko wcześniej, tak, żeby spokojnie wyrobić się ze wszystkim.

Nie marnuj czasu

Jeśli masz przerwę na zajęciach, to wykorzystaj ją na projekt, naukę lub załatwienie szybkich spraw na mieście. Dzięki temu nie marnujesz czasu, siedząc bezczynnie na uczelni. Wieczorem za to zyskasz więcej chwil na odpoczynek. Przerwa w zajęciach to także świetna okazja na spotkanie ze znajomymi!

Planuj z wyprzedzeniem!

Zdecydowanie większość studentów wie, co to nauka na ostatni moment. Tuż przed sesją zaczyna się nierówna walka z czasem, stres, zmęczenie. Niestety często nasze poświęcenie daje marny efekt podczas zaliczenia. Zupełnie inaczej może to wyglądać, jeśli rozpiszesz sobie naukę kilka tygodnia wcześniej, tak, żeby partiami przyswoić materiał. Dzięki temu zwiększasz swoją szansę na zdanie egzaminu, a co za tym idzie, w czasie poprawki możesz mieć czas wolny.

Czas wolny = czas święty

Pamiętaj, że Twój komfort psychiczny jest bardzo ważny. Dzięki temu, że możesz rozpisać sobie zadania, zorganizujesz również czas na odpoczynek i regenerację. Na studiach ciężko wygospodarować cały dzień wolny dla siebie raz w tygodniu, ale wart zadbać, chociaż o kilka godzin relaksu w trakcie tygodnia. Niech to będzie moment dla Ciebie, rób wszystko to, co sprawia Ci radość. Ważne, żeby absolutnie nie skupiać się w tym czasie na studiach, projektach czy pracy.