Praca magisterska — co warto wiedzieć

Praca magisterska — co warto wiedzieć

Praca magisterska jest oficjalnym zakończeniem studiów II stopnia. Napisanie pracy magisterskiej i jej obrona jest niezbędna, żeby oficjalnie uzyskać wykształcenie wyższe magisterskie. Ciężko zabrać się za jej napisanie, szczególnie że na studiach magisterskich większość studentów zaczyna pracować i powoli wkracza w samodzielne życie. O tym, co musisz wiedzieć o pracy magisterskiej, dowiesz się z artykułu poniżej.

Wybór tematu i promotora

Bardzo ważny jest wybór tematu. Należy go wcześniej przemyśleć, bo przez najbliższe tygodnie to na ten temat będziesz najczęściej pisać. Na każdym wydziale jest oficjalna lista tematów, ale warto pamiętać, że zawsze możesz zaproponować swój własny, o ile znajdziesz promotora, który zechce przyjąć Cię pod swoje skrzydła.

Równie ważny jest właśnie wybór promotora. Musi być to osoba, do której masz pełne zaufanie. To właśnie promotor poprowadzi Cię przez cały okres pisania pracy magisterskiej. Wybierz profesora, który ma duże doświadczenie w Twoim temacie i masz pewność, że zawsze Ci doradzi.

Wymogi formalne

Każda uczelnia ma swoje wymogi formalne dotyczące prac dyplomowych. Począwszy od wielkości czcionki, wymaganych marginesów, ilości stron, a kończąc na kolorze okładki. O wszystkich wymogach formalnych dowiesz się na seminarium, czyli zajęciach dedykowanych właśnie napisaniu pracy magisterskiej. Warto uczęszcza na ten przedmiot, bo naprawdę jest bardzo pomocny.

Jeśli masz już wybranego promotora oraz temat i znasz wszystkie wymagania formalne, to możesz przystąpić do działania! Warto wcześniej rozejrzeć się za książkami oraz przygotować plan pisania. To znacznie ułatwi Ci dalszą pracę. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do pracy licencjackiej, praca magisterska musi zawierać badania, które Ty sam przeprowadziłeś.

Czy warto dokładać napisanie pracy magisterskiej?

Zdarza się tak, że w pewnym momencie przychodzi moment zwątpienia. Często w takich chwilach chcemy zrezygnować lub przełożyć napisanie pracy magisterskiej na późniejszy okres. Nie warto tego robić. Jeśli masz chwilę zwątpienia, to włącz tryb minimalny, ale sfinalizuj swoją pracę. Możesz być pewny, że później będzie jeszcze gorzej i może okazać się, że nie napiszesz pracy nigdy. Nie warto zaprzepaścić dwóch lat nauki.