Uczelnie otwarte na przyjęcie ukraińskich studentów – to warto wiedzieć

Uczelnie otwarte na przyjęcie ukraińskich studentów – to warto wiedzieć

Z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej mieszkańców Ukrainy, w tym również studentów. Mogą oni liczyć na dużż pomoc, aby na nowo zacząć studiować. Darmowe akademiki oraz uproszczenia formalności dotycząca przeniesienia na studia, a do tego wsparcie finansowe i możliwość odbycia konsultacji z psychologiem – na to mogą liczyć w Polsce. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki o ukraińskich studentach 

Samo Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że jest w stanie zapewnić, że ukraińscy studenci będą mieli możliwość kontynuowania nauki na polskich uczelniach. Jak zapewniają, to jednak każda uczelnia wyższa sama określa własne procedury przeniesienia studentów w uczelni zagranicznej. Wszystko po to, aby w jak najmniejszym stopniu zapobiec chaosowi. Jeśli zatem jesteś zainteresowany podjęciem studiów na konkretnej uczelni, musisz znaleźć informacje i zasadach przyjęcia bezpośrednio na jej stronie internetowej lub w dziekanacie. 

Jakie podejście do sprawy mają władze poszczególnych uczelni?

Jak informuje rzecznik prasowy Uniwersytety Kazimierza Wielkiego, każda z uczelni będzie na bieżąco ustalać zasady działania. Władze tego uniwersytetu należą do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Na bieżąco będą uczestniczyć we wspólnych ustaleniach i opracowanych regulacjach. Niektóre z uczelni wprost informują, że liczą na bardziej szczegółowe wskazówki od resortu.

O czym warto pomyśleć przed przeniesieniem na studia uchodźców z Ukrainy?

Jeśli jesteś w takiej sytuacji i poszukujesz studiów w Polsce, to na początek musisz poszukać odpowiedniej uczelni, wydziału i kierunku, który umożliwił naukę obcokrajowcom. Tutaj pod uwagę musisz wziąć fakt, że nie każda uczelnia prowadzi zajęcia w języku angielskim. Niektóre z nich nie mają takiej możliwości. Zatem wszystko zależy od Twojej znajomości języka polskiego. Dodatkowo pamiętaj aby sprawdzić jakie wymagania ma uczelnia, do której chciałbyś się dostać. Może niestety okazać się, że wprowadziły one limit kandydatów.