Internetowe miejsca, gdzie można znaleźć dane potrzebne do pisania prac naukowych

Internetowe miejsca, gdzie można znaleźć dane potrzebne do pisania prac naukowych

Podczas studiów bardzo często musimy wyszukać pewne źródła danych i informacji, na których będziemy mogli oprzeć swoja pracę dyplomową lub zaliczeniową. Dla wielu osób tak zwana bibliografia to prawdziwy orzech do zgryzienia, no bo przecież gdzie szukać wiarygodnych źródeł informacji, szczególnie w erze face newsów. Pierwsza myśl to biblioteka, ale w trybie zdalnym, często jest to problem. Zresztą nie zawsze znajdziemy w bibliotece to, czego akurat potrzebujemy.

Baza danych – mnóstwo ciekawych informacji

Jeśli do swoich opracowań naukowych  poszukujemy między innymi danych finansowych, o przedsiębiorstwach, danych ludnościowych to warto odwiedzić takie strony internetowe jak Główny Urząd Statystyczny, czy pokrewną bazę danych – Bank Danych Lokalnych. Znajdziemy tam wiele ważnych i potrzebnych danych statystycznych na tematy, które związane są z Polską. W zależności od wybranych tematów możemy znaleźć mniej lub bardziej szczegółowe dane i podziały terytorialne. Kolejną ciekawą stroną jest Platforma Analityczna Systemu Wspomagania Analiz i Decyzji.  Udostępnia dane roczne, oparte na pełnych danych bilansu i rachunkach zysków i strat. Tutaj znajdziemy już bardziej finansowe dane. Jeśli szukamy danych o Europie i państwach Unii Europejskiej to warto znać portal Eurostat.

Google Scholar i nie tylko – tutaj znajdziesz publikacje naukowe

Jak się okazuje, jest wiele miejsc, gdzie możemy szukać dostępnych publikacji naukowych na każdy temat. Warto je znać. Portal Scielo obfituje w czasopisma naukowe z różnych krajów. Wyszukiwarka ERIC zawiera zasób informacji związanych z bieżącą edukacją. Scopus związany jest ze sztuką, nauka i technologia. Platforma Globalna Nauka pozwala na szybki dostęp do dużych portali i do naukowej bazy danych z różnych krajów świata. Dla studentów nauk humanistycznych może przydać się wyszukiwarka Jurn. Zawiera ona darmowe czasopisma elektroniczne o sztuce, przyrodzie i ogólnie naukach humanistycznych.