Internetowe miejsca, gdzie można znaleźć dane potrzebne do pisania prac naukowych
Podczas studiów bardzo często musimy wyszukać pewne źródła danych i informacji, na których będziemy mogli oprzeć swoja pracę dyplomową lub zaliczeniową. Dla wielu osób tak zwana bibliografia to prawdziwy orzech do zgryzienia, no bo przecież gdzie szukać wiarygodnych źródeł informacji, szczególnie w erze face newsów. Pierwsza myśl to biblioteka, ale w trybie zdalnym, często jest to problem. Zresztą nie zawsze znajdziemy w bibliotece to, czego akurat potrzebujemy.
Baza danych – mnóstwo ciekawych informacji
Jeśli do swoich opracowań naukowych poszukujemy między innymi danych finansowych, o przedsiębiorstwach, danych ludnościowych to warto odwiedzić takie strony internetowe jak Główny Urząd Statystyczny, czy pokrewną bazę danych – Bank Danych Lokalnych. Znajdziemy tam wiele ważnych i potrzebnych danych statystycznych na tematy, które związane są z Polską. W zależności od wybranych tematów możemy znaleźć mniej lub bardziej szczegółowe dane i podziały terytorialne. Kolejną ciekawą stroną jest Platforma Analityczna Systemu Wspomagania Analiz i Decyzji. Udostępnia dane roczne, oparte na pełnych danych bilansu i rachunkach zysków i strat. Tutaj znajdziemy już bardziej finansowe dane. Jeśli szukamy danych o Europie i państwach Unii Europejskiej to warto znać portal Eurostat.
Google Scholar i nie tylko – tutaj znajdziesz publikacje naukowe
Jak się okazuje, jest wiele miejsc, gdzie możemy szukać dostępnych publikacji naukowych na każdy temat. Warto je znać. Portal Scielo obfituje w czasopisma naukowe z różnych krajów. Wyszukiwarka ERIC zawiera zasób informacji związanych z bieżącą edukacją. Scopus związany jest ze sztuką, nauka i technologia. Platforma Globalna Nauka pozwala na szybki dostęp do dużych portali i do naukowej bazy danych z różnych krajów świata. Dla studentów nauk humanistycznych może przydać się wyszukiwarka Jurn. Zawiera ona darmowe czasopisma elektroniczne o sztuce, przyrodzie i ogólnie naukach humanistycznych.