Budżet studencki — jak nie zbankrutować na studiach

Budżet studencki — jak nie zbankrutować na studiach

Można powiedzieć, że studia to pierwszy etap, który uczy nas samodzielności. Niektórzy studenci mogą liczyć na pomoc od strony rodziców, jeszcze inni mają wsparcie w postaci stypendium, ale jest jeszcze grupa studentów, którzy sami muszą zarobić na swoje utrzymanie. Bez względu na to, w której grupie jesteś, warto zacząć oszczędzać już na studiach.

Odkładaj nawet małe

Warto będąc już na studiach założyć konto oszczędnościowe. Wiele banków dla studentów ma specjalne konta, które nie posiadają żadnych opłat. Warto założyć takie konto i przelewać nawet małe kwoty. Ustal sobie, że przechowujesz tam środki, których nie możesz wykorzystać bez konkretnego, dobrego powodu. Dlatego ważne, żebyś przelewał tylko takie kwoty, na które realnie możesz sobie pozwolić, nawet jeśli miałoby to być 20 zł miesięcznie. Po pewnym czasie będzie to już większa kwota. Jest to świetny start do budowania swojej poduszki finansowej.

Najpierw opłaty, później przyjemności

Jest to bardzo ważna zasada, która sprawdza się nawet w życiu po studiach. Co miesiąc czeka Cię opłacenie konkretnych rachunków, np. za telefon, czynsz, bilet miesięczny czy odpowiednia kwota na jedzenie. Dzięki temu z czystym sumieniem będzie wiadomo, ile realnie, możesz przeznaczyć środków na inne rzeczy, takie jak imprezy, wypad na miasto czy inne przyjemności.

Długoterminowe płatności — to się opłaca

Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, to wybierz bilet, który będzie obowiązywał na dłużej, zamiast kupować ten sam bilet co miesiąc. Często komunikacja miejska ma specjalne bilety semestralne. Fakt, zapłacisz więcej jednorazowo, ale jeśli policzysz, to bardziej się to opłaca, niż odnawianie biletu co miesiąc. To samo tyczy się, jeśli korzystasz z siłowni. Kup karnet, który będzie obowiązywał dłużej.

Analizuj budżet

Analizuj swój budżet, zapisuj swoje przychody i wydatki. Obecnie jest sporo aplikacji, które znacznie to ułatwiają. Dzięki temu będzie wiadomo, co generuje największy koszt w naszym comiesięcznym budżecie. Jeśli na przykład wydajesz dużo pieniędzy na wyjścia na miasto, masz podpowiedź, żeby nieco ograniczać imprezy na mieście i przerzucić się na domówki. Taka analiza to doskonałe źródło wiedzy!