Jak znaleźć mieszkanie – najważniejsze porady

Jak znaleźć mieszkanie – najważniejsze porady

Rozpoczęcie studiów dla większości studentów wiąże się ze zmianą otoczenia, także mieszkania. Najpopularniejszą formą jest oczywiście wynajem pokoi czy całych mieszkań na czas nauki, ale nie brakuje także osób, które szukają odrobiny przestrzeni w tętniących życiem studenckim akademikach. Jak dobrze szukać, aby znaleźć wymarzone mieszkanie na czas studiów? Podpowiadamy.

Blisko czy daleko?

Lokalizacja to jedno z pierwszych kryterium, które przychodzi do głowy. Najłatwiej szukać możliwości wynajmu na portalach społecznościowych oraz dedykowanych serwisach. Uważaj na podejrzanie niskie ceny i świetne umiejscowienie względem uczelni lub centrum miasta. Dobra lokalizacja to przede wszystkim większe pieniądze. Mieszkanie z dala od uczelni nie przynosi wiele dobrego na dłuższą metę, bowiem spędzasz więcej czasu na dojazdy, choć początkowo może skusić Cię atrakcyjna cena. Przede wszystkim sprawdź dostępne połączenia komunikacji miejskich i odległość przystanku od wynajmowanego mieszkania, żeby później nie żałować decyzji.

Zapytaj znajomych

Przede wszystkim warto rozpocząć poszukiwania mieszkania na wynajem od zapytania znajomych, czy mają już coś na oku i czy chcą wynająć je z Tobą. Zawsze to zdecydowanie korzystniejsze wyjście niż mieszkanie z osobami, których całkowicie nie znasz. Jeśli cenisz sobie ciszę i spokój, możesz wynająć mieszkanie tylko dla siebie, ale wiąże się to oczywiście z większymi kosztami.

Bez pochopnych decyzji

Weryfikuj każde ogłoszenie. Im więcej mieszkań obejrzysz, tym lepiej. Nie ograniczaj się do pierwszego mieszkania, które zobaczysz. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie i szybko zauważysz, że zachwyt nad pierwszą obejrzaną nieruchomością minie, gdy odwiedzisz więcej mieszkań i dostrzeżesz w nich wady. Wynajem mieszkania to również spisanie umowy. Bez tego nie podejmuj żadnych kroków, bo łatwo można paść ofiarą oszustwa. Zwróć szczególną uwagę na opłaty za media. Czasami niska opłata za czynsz, to wysokie koszty za opłaty eksploatacyjne.