Czy warto kupować podręczniki akademickie na studia?

Czy warto kupować podręczniki akademickie na studia?

Przed Tobą pierwszy rok studiów? Bądź gotowy na zmiany – zajęcia na uczelni różnią się od tych, które miałeś w szkole. Wielu świeżo upieczonych studentów zastanawia się, w jaki sposób przygotować się do tej nowej przygody. Co powinieneś kupić? Czy musisz zadbać o podręczniki akademickie? Czy wykładowcy i osoby prowadzące zajęcia podpowiedzą Ci, jakich materiałów będziesz potrzebował, aby zdobyć wszystkie zaliczenia i wybrany zawód?

Książki akademickie – kupować czy nie?

Jako były uczeń liceum lub technikum jesteś przyzwyczajony do kupowania podręczników szkolnych. Na studiach rzadko omawia się całą książkę; wykładowcy często zalecają zapoznanie się z określonymi rozdziałami. Możliwe, że będziesz korzystać także z innych materiałów – wszystko zależy od kierunku studiów i uczelni, jaką wybrałeś. Podstawowym wyposażeniem są notatniki, zeszyty i segregatory, które umożliwią Ci organizację notatek. Z zakupem książek możesz wstrzymać się do pierwszych zajęć.

Studenci często korzystają z kserówek, zwłaszcza że niektóre książki akademickie są trudno dostępne w księgarniach uczelnianych czy bibliotekach. Jeśli chcesz sięgnąć po klasyczną, oprawioną wersję, tych pozycji szukaj w księgarniach naukowych. Oprócz oferty naukowej Księgarnia PWN ma w zanadrzu literaturę popularnonaukową, obcojęzyczną, multimedia, poradniki oraz beletrystykę. Wszystko w jednym miejscu!

Niestety, wiele osób traktuje studia jako kolejny szczebelek do zaliczenia i nie podchodzi do nich z dużym zaangażowaniem. Często zdarza się nawet, że nie planuje podjąć pracy w danej specjalizacji. Jeśli należysz do osób, które wybrały kierunek studiów z pasją i zainteresowaniem, jesteś szczęściarzem i korzystaj z tego. Zajęcia na uczelni mogą być dla Ciebie wielką przygodą i przynosić wiele satysfakcji. 

W takiej sytuacji prawdopodobnie nawet nie zastanawiasz się, czy podręczniki akademickie są Ci potrzebne – po prostu chcesz je mieć na swojej półce. To słuszne podejście, ponieważ wiedza nabyta w trakcie studiów z pewnością wyleci Ci z głowy, przynajmniej częściowo. Jako praktykujący lekarz, farmaceuta, pedagog, psycholog lub specjalista z dowolnej innej dziedziny niejednokrotnie sięgniesz do pomocy naukowych w postaci książek i innych materiałów.

Musisz też przyznać, że biblioteczka wypełniona pozycjami naukowymi robi wrażenie! Jeśli są związane z Twoją prawdziwą pasją, będą sposobem na wyrażenie siebie i podkreślenie dziedziny, która już niedługo przerodzi się z zamiłowania w ścieżkę zawodową. Spełniasz marzenia!

Szukasz oszczędności? Znajdź podręczniki akademickie w dobrych cenach lub pójdź na kompromis

Choć powiedzenie “biedny jak student” traci na znaczeniu, wciąż jeszcze możesz spotkać się z takim żartobliwym przekonaniem. Możesz też znaleźć w nim sporo prawdy, zwłaszcza jeśli sam próbujesz pogodzić studiowanie z zarabianiem na życie lub dysponowaniem ograniczoną ilością gotówki od rodziców. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup książek akademickich, czy postawisz na kserowanie materiałów, musisz być przygotowany na pewne koszty. Na niektórych kierunkach lektury jest naprawdę dużo!

Dla wielu osób okres studiowania to prawdziwa szkoła życia: nowe miejsca, nowi ludzie, nowe obowiązki wynikające z samodzielnego mieszkania i dbania o siebie. Często w parze z intensywną nauką idzie intensywne imprezowanie – któż tego nie przechodził? Wszystko jest dla ludzi, pamiętaj jednak o celu, jakim jest zdobycie tytułu licencjata, inżyniera lub magistra. 

Jeśli chcesz podejść do sprawy ekonomicznie, ale i ambitnie, szukaj podręczników akademickich w dobrych cenach. W księgarni internetowej PWN znajdziesz wiele pozycji z rabatem. Wypatruj promocji i pozycji outletowych – być może uda Ci się zaoszczędzić jeszcze więcej. Możesz też pójść na kompromis. Prawdopodobnie nie wszystkie lektury przydadzą Ci się w przyszłości. Spróbuj dowiedzieć się, które pozycje są absolutnymi niezbędnikami. Na pewno uzyskasz takie informacje od wykładowców.

Książka to książka! Podręczniki akademickie w Twojej biblioteczce

Zakup klasycznych książek ma oczywistą wartość użytkową, ale w wielu przypadkach także symboliczną. Bibliofilów nie brakuje! Jeśli jesteś jednym z nich, samo posiadanie książek jest dla Ciebie wartością. Przeglądanie kartek połączonych starannie zaprojektowaną przez kogoś okładką jest znacznie przyjemniejsze niż zapoznawanie się ze skserowanymi stronami. Zakup książki jest też wyrazem szacunku dla jej autorów. Jeśli więc masz wybór – kupować czy nie – decyzję niech podyktuje Ci serce.

W przypadku ograniczonego budżetu przemyśl, które pozycje chciałbyś mieć w domu. Może szczególnie interesują Cię tematy poruszane na wybranych zajęciach? Może postawisz na absolutne klasyki dziedziny, których wstyd byłoby nie znać? Pamiętaj, że w takich sklepach jak księgarnia PWN znajdziesz wiele publikacji w atrakcyjnych cenach, a zakupy możesz szybko załatwić przez Internet. Udanego roku akademickiego!